Globalny rynek produktów związanych z AI gwałtownie rośnie i osiągnie nawet 990 miliardów dolarów w 2027 roku, ponieważ szybkie przyjęcie tej technologii zakłóca działalność firm i gospodarek — podaje firma Bain & Co.
Rynek, obejmujący usługi i sprzęt związany ze sztuczną inteligencją, będzie rosnąć od 40% do 55% rocznie z poziomu 185 miliardów dolarów w zeszłym roku — podała firma konsultingowa w swoim dorocznym raporcie Global Technology Report. To doprowadzi do łącznych przychodów w wysokości od 780 miliardów do 990 miliardów dolarów.
Wzrost napędzany przez centra danych
Wzrost będzie napędzany przez większe systemy AI i centra danych do ich szkolenia i obsługi. Według firmy Bain popyt rośnie obecnie tak szybko, że obciąży łańcuchy dostaw komponentów, w tym chipów potrzebnych do obsługi usług. W połączeniu z napięciami geopolitycznymi rosnąca sprzedaż może wywołać niedobory półprzewodników, komputerów osobistych i smartfonów.
Czytaj też: Ożywianie zdjęć. Jak technologia AI zmienia nasze wspomnienia
Popyt na komponenty chipów up-stream, takie jak projektowanie układów scalonych i związane z nimi IP (własność intelektualna), może wzrosnąć o 30% lub więcej do 2026 roku, a to wywrze presję na producentów. Bain informuje też, że koszt większych centrów danych może wzrosnąć z 1 miliarda do 4 miliardów dolarów obecnie do między 10 miliardów a 25 miliardów dolarów w ciągu pięciu lat, ponieważ ich pojemność wzrośnie do ponad gigawata z obecnych 50–200 megawatów.
Oczekuje się, że te zmiany będą miały ogromne implikacje dla ekosystemów wspierających centra danych, w tym inżynierię infrastruktury, produkcję energii i chłodzenie
Firmy przechodzą z fazy eksperymentów do skalowania generatywnej AI w całej swojej działalności. Małe modele językowe, podobne do dużych modeli językowych, które doprowadziły do stworzenia chatbota ChatGPT przez OpenAI, niemniej lekkie i wydajne, mogą być preferowane przez przedsiębiorstwa i kraje w obliczu obaw dotyczących kosztów i prywatności danych.
Rządy Kanady, Francji, Indii, Japonii i Zjednoczonych Emiratów Arabskich już teraz wydają miliardy dolarów na subsydiowanie AI, inwestując w krajową infrastrukturę komputerową i modele AI stworzone w ich granicach i szkolone na rodzimych danych.
Według Anne Hoecker, szefowej Global Technology w Bain, ustanowienie udanych ekosystemów suwerennej AI będzie jednak czasochłonne i kosztowne.
Czytaj też: