Demo

  Visa wprowadza narzędzie oparte na generatywnej sztucznej inteligencji do ochrony przed atakami na karty płatnicze. Nowy wskaźnik Visa Account Attack Intelligence (VAAI) Score umożliwia ocenę prawdopodobieństwa ataków polegających na automatycznym „zgadywaniu” numerów kart przez oszustów.

  Przestępcy wykorzystują zaawansowane technologie, takie jak automatyczne skrypty i botnety, aby zwiększyć częstotliwość ataków enumeracyjnych. Wykorzystując te metody, mogą szybciej i na większą skalę znajdować luki w zabezpieczeniach. Ataki enumeracyjne generują znaczne koszty operacyjne i globalne roczne straty, sięgające 1,1 miliarda dolarów.

  Visa stawia na działanie. AI przeciw przestępcom

  W odpowiedzi na te zagrożenia, Visa, globalny lider w dziedzinie płatności cyfrowych, ogłosiła rozszerzenie narzędzia VAAI o wskaźnik VAAI Score. To innowacyjne rozwiązanie wykorzystuje generatywną sztuczną inteligencję do identyfikowania ataków enumeracyjnych i oceny ryzyka z nimi związanego. Wskaźnik ten będzie najpierw dostępny dla wydawców kart w USA, a od kwietnia 2025 roku również w Europie. Narzędzie umożliwia ocenę ryzyka każdej transakcji w czasie rzeczywistym, co pozwala na wykrywanie i zapobieganie atakom enumeracyjnym w środowisku CNP (bez fizycznej obecności karty).

  Paul Fabara, Chief Risk and Client Services Officer w Visa, podkreślił, że oszustwa oparte na enumeracji mogą mieć długofalowe skutki dla klientów. Dlatego pilnie potrzebne są narzędzia umożliwiające lepsze wykrywanie i zapobieganie takim atakom. Dzięki wskaźnikowi VAAI Score, klienci mogą teraz oceniać ryzyko w czasie rzeczywistym i podejmować bardziej świadome decyzje dotyczące blokowania transakcji.

  informacja prasowa Visa

  Badania wykazują, że 33% kont kart płatniczych, z których dane zostały wykradzione przy pomocy enumeracji, padło ofiarą oszustwa w ciągu pięciu dni. Visa analizuje transakcje i za pomocą wskaźnika VAAI Score ocenia w czasie rzeczywistym prawdopodobieństwo skomplikowanych ataków enumeracyjnych. Narzędzie to zmniejszyło odsetek fałszywie oznaczonych wyników o 85% w porównaniu z innymi modelami ryzyka, co zwiększa jego skuteczność.

  visa
  Fot. DALL-E 3

  Korzyści dla wydawców kart

  Zalety stosowania wskaźnika VAAI Score dla wydawców kart obejmują mniejszą liczbę oszustw i niższe koszty operacyjne, lepszą jakość usług dla posiadaczy kart oraz ocenę transakcji w czasie rzeczywistym. Narzędzie umożliwia identyfikację autoryzowanych transakcji, jednocześnie proaktywnie odrzucając te, które testują kombinacje numerów kart.

  Michael Jabbara, SVP Global Head of Fraud Services w Visa, zaznaczył, że dzięki zaawansowanej technologii oszuści mogą szybciej monetyzować wykradzione dane. Wskaźnik VAAI Score dostarcza zaawansowane narzędzie pomagające chronić konta posiadaczy kart i zapobiegać nieautoryzowanym płatnościom.

  Model wskaźnika VAAI Score został wytrenowany na ponad 15 miliardach transakcji w VisaNet, co czyni go sześciokrotnie bardziej zaawansowanym niż poprzednie modele VAAI. Analizując transakcje CNP pod kątem wzorców enumeracyjnych, nowy model generuje wskaźnik ryzyka, który pomaga przewidywać prawdopodobieństwo enumeracji, co pozwala lepiej decydować o zatwierdzaniu lub odrzucaniu transakcji.

  Innowacje kluczem do bezpieczeństwa konsumentów

  Visa nieustannie inwestuje w technologię, aby ograniczać oszustwa i zwiększać bezpieczeństwo sieci. W ostatnich pięciu latach firma zainwestowała ponad 10 miliardów dolarów, a ponad tysiąc specjalistów chroni sieć Visa przed zagrożeniami 24 godziny na dobę. W 2023 roku Visa pomogła zablokować nieautoryzowane płatności na łączną kwotę ponad 40 miliardów dolarów.

  Visa zachęca konsumentów do zachowania czujności podczas zakupów i przekazywania swoich danych płatniczych. Firma działa w ponad 200 krajach i terytoriach, wspierając rozwój gospodarki dzięki niezawodnej i bezpiecznej sieci płatniczej.

  REKLAMA
  REKLAMA

  Czytaj dalej: