W ostatnich latach Apple konsekwentnie rozwija swoje portfolio produktów i usług, dążąc do zminimalizowania zależności od sprzedaży sprzętu. Jednym z najnowszych kroków w tym kierunku jest wprowadzenie Apple Intelligence – zaawansowanych funkcji opartych na sztucznej inteligencji, które mogą wkrótce stać się płatnymi usługami. Przyjrzyjmy się bliżej tej strategii, jej potencjalnym korzyściom i wyzwaniom.

  Apple Intelligence. Co nowego?

  Debiut na WWDC 2024

  Apple Intelligence zostało zaprezentowane podczas Worldwide Developers Conference (WWDC) w czerwcu 2024 roku. Nowe funkcje obejmują integrację z ChatGPT, narzędzia do korekty tekstu i zmiany tonu wypowiedzi, ulepszone funkcje Siri do wsparcia technicznego oraz odpowiedzi na bardziej spersonalizowane pytania, a także możliwość generowania obrazów i emoji. Te funkcje mają być dostępne w wersjach beta iOS 18, iPadOS 18 oraz MacOS Sequoia, które zostaną wydane jesienią.

  Potencjalna subskrypcja Apple Intelligence Plus

  Według raportu Marka Gurmana z Bloomberga, Apple rozważa wprowadzenie płatnej subskrypcji dla niektórych zaawansowanych funkcji AI, podobnie jak ma to miejsce w przypadku iCloud Plus, Apple TV Plus czy Apple Fitness Plus. Subskrypcja mogłaby nosić nazwę Apple Intelligence Plus i stanowić nowe źródło dochodu dla firmy, niezależnie od sprzedaży sprzętu.

  Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

  Ekonomia sztucznej inteligencji

  Zmniejszenie zależności od sprzedaży sprzętu

  Globalne dostawy smartfonów zmniejszyły się w ostatnich latach, chociaż rynek zaczął się odbudowywać w 2024 roku. iPhone pozostaje najważniejszym produktem Apple, więc wprowadzenie płatnych funkcji AI mogłoby przynieść dodatkowe przychody, nawet jeśli użytkownicy nie będą często wymieniać swoich urządzeń.

  Konkurencja na polu AI

  Apple nie jest jedyną firmą, która rozważa wprowadzenie płatnych usług AI. Samsung i Google również planują podobne kroki, co wskazuje na rosnącą konkurencję w tym sektorze. Samsung już teraz sugeruje, że niektóre funkcje Galaxy AI będą darmowe tylko do końca 2025 roku, co może oznaczać przyszłe wprowadzenie opłat.

  Wyzwania i oczekiwania

  Odbiór przez użytkowników

  Choć Apple Intelligence zyskało dużą uwagę medialną, nie jest jasne, czy użytkownicy będą chętnie płacić za te funkcje. Według badań tylko jedna na 14 osób regularnie korzysta z chatbotów w Stanach Zjednoczonych, gdzie są one najbardziej popularne. Niektórzy użytkownicy iPhone’ów już teraz pytają, jak można wyłączyć funkcje generatywnej AI, co sugeruje pewien sceptycyzm wobec nowości.

  Strategia długoterminowa

  Wprowadzenie subskrypcji Apple Intelligence Plus nie nastąpi od razu. Funkcje te będą początkowo dostępne za darmo, co pozwoli Apple na ocenę ich popularności i przydatności dla użytkowników. W miarę rozwoju tych funkcji Apple będzie mogło dostosować swoją strategię cenową i marketingową.

  Co dalej?

  Z niecierpliwością oczekujemy na wrześniową premierę nowych iPhone’ów oraz pełne wydanie iOS 18, które przyniesie ze sobą Apple Intelligence. Będzie to doskonała okazja do oceny, jak nowe funkcje AI zostaną przyjęte przez użytkowników i jak wpłyną na rynek technologii mobilnych. Bez względu na to, czy subskrypcje staną się standardem, Apple z pewnością będzie kontynuować rozwój swojego portfolio usług cyfrowych, dążąc do jeszcze większej integracji z codziennym życiem swoich użytkowników.

  Apple Intelligence to ambitny krok w stronę dominacji na rynku usług opartych na sztucznej inteligencji. Choć wprowadzenie płatnych funkcji AI niesie ze sobą zarówno potencjalne korzyści, jak i wyzwania, Apple może liczyć na znaczne zyski z tego tytułu. Biorąc pod uwagę rosnącą konkurencję i zmieniające się preferencje użytkowników, najbliższe miesiące będą kluczowe dla przyszłości Apple Intelligence i jego roli w ekosystemie Apple.

  REKLAMA
  REKLAMA

  Czytaj dalej: