Demo

  OpenAI, znajdujące się w samym sercu obecnego boomu na generatywne sztuczną inteligencję, chce zdobyć przewagę nad konkurencją, przyciągając do siebie klientów biznesowych.

  Startup stawia na swojego popularnego chatbota w wersji Enterprise i Team jako sposób na wejście do przedsiębiorstw i sprzedaż swoich usług AI. Około 92% firm z listy Fortune 500 korzysta z ChatGPT w jakiejś formie. To niesamowity wynik, ponieważ podstawowy produkt zyskał globalną rozpoznawalność dopiero z końcem 2022 r.

  OpenAI zabiega o względy przedsiębiorstw

  OpenAI wydaje się być w czołówce dostawców generatywnej AI dla biznesu. Według ich szacunków około 600 000 podmiotów płaci za wersje biznesowe narzędzia. Pomimo to, firma stoi przed wyzwaniami, w tym koniecznością utrzymania przewagi wobec rosnącej konkurencji ze strony takich gigantów technologicznych jak Microsoft (ich główny sponsor i partner) oraz modeli open-source od firm takich jak Meta Platforms.

  Brad Lightcap, dyrektor operacyjny (COO) OpenAI zwraca uwagę na efektywność ChatGPT jako narzędzia dla firm, ułatwiającego zrozumienie korzyści płynących z zastosowania generatywnej AI w pracy. OpenAI dąży do maksymalizacji liczby firm posiadających licencję ChatGPT, koncentrując się na faktycznym użyciu technologii, a nie tylko na jej posiadaniu. Zdaniem COO, budowanie lepszych produktów ma na celu zwiększenie liczby indywidualnych użytkowników.

  Wall Street Journal

  Strategia sprzedaży OpenAI opiera się na modelu „od dołu do góry” (bottoms-up) lub „freemium”, gdzie pojedynczy pracownicy lub deweloperzy wprowadzają narzędzia do swoich miejsc pracy, otwierając drzwi dla sprzedaży pakietów rozwiązań dla kadry kierowniczej. Startup zatrudnia około 200 programistów, badaczy oraz handlowców, aby bezpośrednio sprzedawać swoją technologię AI firmom. Stawiają również na bezpośredni sposób komunikacji z CIOs, CTOs i CEO.

  Trudności z budowaniem zaufania, ale ceny robią swoje

  Jednakże niektórzy dyrektorzy działów IT (CIOs) wskazują, że OpenAI potrzebuje więcej wiarygodności w środowisku przedsiębiorstw, zanim zdecydują się w pełni zaangażować w jego usługi. Po turbulencjach w zarządzie OpenAI niektóre firmy zdecydowały się dywersyfikować swoje inwestycje w sztuczną inteligencję, korzystając z różnorodnych dostawców. Biznes wybiera rozwiązania własne oraz open-source. Mimo to Lightcap zauważa trend w kierunku upraszczania zarządzania przez ograniczenie liczby dostawców AI.

  Wersja Enterprise jest wyceniane indywidualnie w oparciu o liczbę użytkowników w firmie, a Team kosztuje 30 dolarów miesięcznie za użytkownika przy płatności miesięcznej. ChatGPT Plus, płatny produkt dla konsumentów, kosztuje 20 dolarów miesięcznie. Wersja darmowa ChatGPT zapewnia dostęp do GPT-3.5, mniej zaawansowanej wersji modelu językowego.

  Brad Lightcap podkreśla, że ChatGPT Enterprise jest skierowane do dużych firm z ponad 100 pracownikami, a ChatGPT Team do mniejszych firm z mniej niż 100 pracownikami. W ramach swojej oferty, OpenAI pomaga firmom rozwijać własne aplikacje i produkty oraz pracować nad niestandardowymi modelami. Lightcap podkreśla, że firma nie szkoli swoich modeli na danych biznesowych klientów, co jest ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa danych. Koszt budowy tych modeli waha się, ale zazwyczaj liczy się w milionach dolarów, zależnie od kosztów szkolenia modeli i kosztów usług.

  Podsumowując, strategia OpenAI koncentruje się na wykorzystaniu ChatGPT jako klucza do zdobycia klientów biznesowych i utrzymania przewagi nad konkurencją. Dzięki silnej pozycji na rynku i innowacyjnym podejściom, OpenAI może odpowiadać na potrzeby przedsiębiorstw w zakresie generatywnej AI, jednocześnie radząc sobie z wyzwaniami związanymi z konkurencją i budowaniem zaufania wśród klientów korporacyjnych.

  Czytaj dalej:

  REKLAMA
  REKLAMA