Demo

  Unia Europejska rozważa uruchomienie przeglądu inwestycji Microsoftu w producenta ChatGPT, OpenAI. Byłoby to w ramach regulacji unijnych dotyczących fuzji — i miesiąc po tym, jak Wielka Brytania ogłosiła, że również rozważa, czy to partnerstwo technologiczne może mieć wpływ na konkurencję.

  Sprawdź: Generator obrazów AI

  Komisja Europejska, wykonawcze ramię UE, ujawniła swoje zamiary we wtorek. Poszukuje opinii zainteresowanych stron na temat poziomu konkurencji w wirtualnych światach i generatywnej sztucznej inteligencji, oraz opinii na temat tego, co prawo konkurencji może zrobić, aby utrzymać te nowe rynki wolne od monopolistów.

  Europejska Komisja sprawdza, czy inwestycja Microsoftu w OpenAI może podlegać przeglądowi na mocy unijnego rozporządzenia dotyczącego

  fuzji powiedziała komisja UE

  W zeszłym miesiącu brytyjski Urząd ds. Konkurencji i Rynków powiedział, że szuka opinii na temat tego, czy partnerstwo Microsoft-OpenAI powinno być uważane za de facto fuzję, co jest wstępnym krokiem, który może prowadzić do formalnego śledztwa.

  Inwestycja Microsoftu. Firma ma 49% udziałów w OpenAI

  Te dwa ruchy regulacyjne w Europie następują po nagłym zwolnieniu i przywróceniu na stanowisko prezesa OpenAI Sama Altmana, pod koniec zeszłego roku, wraz z utworzeniem nowej rady. W trakcie zmian w zarządzie Microsoft uzyskał pozycję członka niemającego prawa głosu — jest tylko obserwatorem.

  Zobacz: Copilot X

  Microsoft powiedział, że od 2019 roku jego partnerstwo z OpenAI sprzyjało innowacjom w dziedzinie AI i konkurencji, jednocześnie zachowując niezależność obu firm.

  — Jedyną rzeczą, która się ostatnio zmieniła, jest to, że Microsoft będzie teraz miał niemające prawo głosu obserwatora w radzie OpenAI

  powiedział rzecznik Microsoftu.

  OpenAI zyskało na znaczeniu pod koniec 2022 roku po wydaniu swojego chatbota — ChatGPT. Microsoft szybko stał się głównym partnerem OpenAI, zgadzając się zainwestować 13 miliardów dolarów w firmę w zamian za to, że będzie miał 49% udziałów w zyskach jej komercyjnego ramienia.

  REKLAMA
  REKLAMA

  UE prosi zainteresowane strony o przekazanie stosownych opinii do 11 marca.