Demo

  Co to jest Gemini i dlaczego nie są to zodiakalne Bliźnięta? To najnowszy i najbardziej zaawansowany model AI opracowany przez Google, który został zaprezentowany jako kamień milowy w rozwoju sztucznej inteligencji i początek nowej ery innowacji.

  Model został stworzony z myślą o odpowiedzialnym rozwoju technologii AI pod okiem Alphabet, opierając się na zasadach dotyczących AI oraz rozbudowanych zasadach dotyczących bezpieczeństwa. Gemini oferuje najbardziej kompleksowe możliwości oceny bezpieczeństwa spośród wszystkich modeli AI od Google, uwzględniając uprzedzenia i toksyczność.

  Co to jest Gemini od Google?

  Google podjęło kroki, aby zidentyfikować potencjalne zagrożenia związane z modelem, przeprowadzając nowe badania w zakresie obszarów zagrożeń, takich jak cyberprzestępstwa, perswazja czy autonomia, i zastosowało techniki testów kontradyktoryjnych, które pomagają identyfikować poważne problemy z bezpieczeństwem przed wdrożeniem modelu. Aby ograniczyć ewentualne szkody, opracowano specjalne klasyfikatory zabezpieczeń mające na celu wychwytywanie, oznaczanie i sortowanie treści zawierających np. przemoc lub negatywne stereotypy.

  Gemini został wprowadzony w wielu usługach i na różnych platformach, w tym w usługach Google, gdzie Gemini Pro jest używany w Bardzie, oferując ulepszenia w rozumieniu i podsumowaniu tekstu, argumentowaniu, burzy mózgów, pisaniu i planowaniu.

  Dodatkowo, Gemini został zintegrowany z urządzeniami Pixel, gdzie Pixel 8 Pro jako pierwszy smartfon korzysta z Gemini Nano, wprowadzając nowe funkcje, takie jak podsumowanie w aplikacji Dyktafon czy Inteligentna odpowiedź w Gboard. Google planuje również dodanie Gemini do innych kluczowych usług, takich jak wyszukiwarka, Google Ads, Chrome i Duet AI.

  Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

  Inne wersje modelu i odpowiedzialność

  Deweloperzy i klienci biznesowi będą mieli dostęp do modelu Gemini Pro poprzez Gemini API w Google AI Studio lub Google Cloud Vertex AI, oferując możliwość szybkiego tworzenia prototypów aplikacji i ich udostępnianie za pomocą klucza API. Gemini Ultra, zaawansowana wersja modelu, jest obecnie w fazie testów i będzie udostępniona wybranym klientom, deweloperom, partnerom oraz ekspertom ds. bezpieczeństwa i odpowiedzialności w ramach wczesnego eksperymentu.

  Wyniki Gemini Ultra przewyższają obecne osiągnięcia w 30 z 32 powszechnie stosowanych testów i standardów akademickich stosowanych w badaniach i rozwoju dużych modeli językowych (LLM).

  Z wynikiem 90,00% Gemini Ultra jest pierwszym modelem, który przewyższa w działaniu ekspertów w zakresie MMLU (masowe wielozadaniowe rozumienie języka). MMLU wykorzystuje połączenie 57 dziedzin nauki, takich jak matematyka, fizyka, historia, prawo, medycyna czy etyka, w celu testowania zarówno światowej wiedzy, jak i możliwości rozwiązywania problemów.

  Przedstawiamy Gemini: nasz największy i najbardziej zaawansowany model AI, Blog Google Polska

  Google podkreśla swoje zaangażowanie w odpowiedzialny rozwój i wdrażanie modeli AI, współpracując z ekspertami z branży i ekosystemu nad opracowywaniem testów bezpieczeństwa i najlepszych praktyk. Prace nad Gemini mają na celu jeszcze bardziej rozwinąć możliwości modelu, w tym zdolność do planowania i zapamiętywania, oraz dodawać nowe funkcje, co ma przyczynić się do pobudzania kreatywności, poszerzania wiedzy, przyspieszania rozwoju nauki i zmieniania życia oraz pracy miliardów ludzi na całym świecie.

  REKLAMA
  REKLAMA

  Podchodzimy do tej pracy odważnie i odpowiedzialnie. Oznacza to ambitne podejście do badań i wykorzystywanie możliwości, które przyniosą ogromne korzyści ludziom i społeczeństwu, przy jednoczesnym tworzeniu zabezpieczeń i podejmowaniu współpracy z instytucjami państwowymi i ekspertami w celu eliminowania zagrożeń w miarę zwiększania się możliwości AI. Nadal inwestujemy w najlepsze narzędzia, podstawowe modele i infrastrukturę oraz wdrażamy je w usługach naszych i innych, kierując się naszymi zasadami dotyczącymi AI.

  Od blisko ośmiu lat nasza firma skoncentrowana jest na AI, a tempo postępu w tej dziedzinie jest coraz większe – miliony ludzi korzystają obecnie z generatywnej AI w ramach naszych usług, aby robić rzeczy, które jeszcze rok temu nie były możliwe. Od znajdowania odpowiedzi na bardziej złożone pytania dotyczące korzystania z nowych narzędzi po współpracę i działalność twórczą. Jednocześnie programiści wykorzystują nasze modele i infrastrukturę do tworzenia nowych aplikacji opartych na generatywnej AI, a start-upy i przedsiębiorstwa na całym świecie rozwijają się dzięki naszym narzędziom AI.

  Sundar Pichai, CEO Google i Alphabet

  Gemini Pro w Bard

  Od grudnia zeszłego roku, Gemini Pro jest dostępne w chatbocie Bard w języku angielskim, co zapewnia narzędziu bardziej zaawansowane zdolności zrozumienia, rozumowania, podsumowywania i kodowania. Teraz, Gemini Pro w Bardzie jest dostępne w ponad 40 językach i w ponad 230 krajach oraz terytoriach, co umożliwia większej liczbie osób współpracę z tą szybszą i bardziej zaawansowaną wersją Barda.

  Large Model Systems Organization, wiodący oceniający modele językowe i chatboty w różnych językach, podzielił się, że Bard z Gemini Pro jest jednym z najbardziej preferowanych chatbotów dostępnych na rynku, zarówno płatnych, jak i darmowych, zauważając, że zrobił „zdumiewający skok” naprzód. Bard z Gemini Pro został również zidentyfikowany jako jeden z najlepiej działających AI do konwersacji w porównaniu z wiodącymi darmowymi i płatnymi alternatywami.

  Dodatkowo, wprowadzono możliwość generowania obrazów w Bardzie w języku angielskim w większości krajów, bez dodatkowych kosztów. Ta nowa funkcjonalność jest napędzana przez zaktualizowany model Imagen 2, który jest zaprojektowany tak, aby równoważyć jakość i szybkość, dostarczając wysokiej jakości, fotorealistyczne wyniki. Wystarczy wpisać opis, a Bard wygeneruje niestandardowe, szeroko zakrojone wizualizacje, aby pomóc w realizacji twojego pomysłu.

  Gemini, programista

  Gemini ma zdolność rozumienia, interpretacji i tworzenia kodu w kluczowych językach programowania, takich jak Python, Java, C++ i Go, co czyni go jednym z czołowych narzędzi do kodowania na świecie. Jego umiejętności zostały potwierdzone w testach takich jak HumanEval i Natural2Code. Ponadto, Gemini posłużył jako fundament dla AlphaCode, systemu AI do generowania kodu, a jego zaawansowana wersja, AlphaCode 2, radzi sobie z kompleksowymi problemami programistycznymi i matematycznymi.

  Czytaj dalej: