Demo

  AI PC, czyli komputer osobisty wyposażony w sztuczną inteligencję, to koncepcja rozwijana przez Intel, która ma na celu wzbogacenie doświadczeń użytkownika dzięki funkcjom wspieranym przez AI.

  Przez ostatni rok Intel współpracował ze 100 niezależnymi dostawcami oprogramowania, nad ponad 300 funkcjami przyspieszonymi przez AI, które dotyczą takich obszarów jak efekty audio, tworzenie treści, gry, bezpieczeństwo, streaming, współpraca wideo i inne. Podczas uruchomienia Intel Core Ultra w grudniu 2023 r., testowane procesory miały zasilać ponad 230 projektów laptopów. Różnica między AI PC Intela a konkurencją, taką jak Qualcomm czy AMD, polega na oprogramowaniu, skalowalności i natychmiastowej dostępności.

  Jak będzie można odróżnić AI PC?

  Zauważenie, że posiadasz AI PC, będzie dość proste dzięki nowym aplikacjom i funkcjom. Jeśli twój laptop potrafi dostarczyć ci codzienne raporty, priorytetyzując je pod względem ważności i pilności poprzez analizę danych z e-maili, kalendarza, ruchu drogowego i pogody – to będzie pierwszy znak obecności lokalnej AI. Kolejnym dowodem będzie szybkość, z jaką komputer będzie wykonywał zadania wykorzystujące te nowe funkcje.

  Fot. materiały prasowe Intel

  Prawdopodobnie firma nie będzie reklamować komputera AI jako odrębnej „platformy”, tak jak ma to miejsce w przypadku vPro lub Centrino. Wyrażenie „AI PC” nie będzie samo w sobie oznaczać konkretnego rodzaju zabezpieczeń lub zestawu funkcji. Zamiast tego będzie to produkt, który będzie w stanie wydajniej wykonywać niektóre zadania, z których większość obecnie nie istnieje, ale pewnego dnia stanie się faktem jak ChatGPT.

  Robert Hallock pracujący dla Intel, w jednym z artykułów, wyjaśniał, że firma nie będzie ustalała wymagań systemowych dla komputera PC ze sztuczną inteligencją w zakresie rozmiaru pamięci, szybkości operacji I/O ani pojemności pamięci masowej. Dzieje się tak dlatego, że te futurystyczne aplikacje AI, w tym uruchamiające LLM lokalnie, będą się różnić pod względem bazowych wymagań.

  Wpływ na branżę komputerów osobistych

  Intel planuje sprzedać 100 milionów AI PC do 2025 roku, co jest zgodne z oczekiwaniami rynku PC, który zaczyna się odbijać po historycznych spadkach. AI PC oferuje konsumentom mocny argument przemawiający za aktualizacją sprzętu. Przyjęcie AI PC może zainicjować transformacyjny okres dla branży komputerów osobistych, pobudzając innowacje w oprogramowaniu i rozwiązaniach pierwszej strony.

  Intel wykorzystuje swoją pozycję jako pioniera, opracowując procesory Intel Core Ultra dla AI PC. Dzięki podejściu otwartego ekosystemu, szerokiej gamie urządzeń i oprogramowaniu wspierającemu aplikacje AI, Intel wyróżnia się na rynku.

  Praca nad procesorami Intel przeznaczonymi do obsługi AI / Fot. materiały prasowe Intel

  Wizja przyszłości

  Rozwój AI PC sugeruje ekscytującą przyszłość, w której komputery osobiste będą w stanie oferować coraz to nowe możliwości, takie jak generowanie niezwykle zaawansowanych gier. Powinniśmy się również spodziewać odmienionej jakości pracy na tych inteligentnych urządzeniach. Oczekuje się, że innowacje te pobudzą szybsze odświeżanie komputerów osobistych dzięki nowym funkcjom AI, przyczyniając się do ewolucji całego sektora.

  REKLAMA
  REKLAMA

  Czytaj dalej: