Demo

  Sztuczna inteligencja w postaci chatbota ChatGPT wie o nas tyle, ile znalazła w internecie. W sieci można zobaczyć różne rankingi najlepszych i najgorszych miejsc do życia. Dlatego przekornie zapytaliśmy model GPT-4 o najgorsze miasta w Polsce. Na początku nie uzyskaliśmy konkretnych odpowiedzi, bo na ogólne prompty, chatbot dawał wymijające odpowiedzi i odsyłał do stron urzędowych. Dopiero pytając wprost o najgorsze miejsca do życia w kraju, zaczęły pojawiać się konkretne informacje o miastach.

  Na podstawie dostępnych danych, ocena miast jako „najgorszych do życia” w Polsce może zależeć od różnych czynników, takich jak dostęp do lekarza, poziom przestępczości, jakość powietrza, a także od warunków ekonomicznych, takich jak bezrobocie i średnie wynagrodzenie. Nie bez znaczenia są także koszty życia, infrastruktura miasta oraz ceny nieruchomości.

  GPT-4, Open AI

  Sprawdźcie jakie miejscowości wskazał GPT-4. Kolejność przypadkowa!

  ChatGPT opowiada o najgorszych miastach do życia

  Białystok

  Może być negatywnie postrzegany przez niektórych Polaków z powodu stereotypów lub przestarzałych opinii. Bywał traktowany jako miejscowość na prowincji. W przeszłości miasto mogło mierzyć się z wyzwaniami ekonomicznymi lub społecznymi, które przyczyniły się do jego negatywnego wizerunku. Warto jednak zauważyć, że Białystok rozwija się i modernizuje, oferując mieszkańcom i odwiedzającym coraz lepszą jakość życia, kulturę i edukację. Negatywne opinie nie zawsze odzwierciedlają aktualny stan ani potencjał miasta.

  Fot. Białystok, lipiec 2019 r., Google Maps

  Warszawa

  Jest często negatywnie oceniana jako miejsce do życia głównie z powodu wysokich kosztów utrzymania, w tym cen nieruchomości i wynajmu. Ponadto, zatłoczenie, korki oraz problemy z zanieczyszczeniem powietrza są również często wymieniane jako czynniki obniżające jakość życia. Spore zastrzeżenia budzą nowe inwestycje mieszkaniowe, a konkretnie zagęszczenie zabudowy i brak przestrzeni do życia. Jednakże, warto pamiętać, że opinie te mogą być subiektywne i że stolica Polski oferuje także wiele możliwości rozwoju zawodowego, bogate życie kulturalne i szeroki dostęp do usług. Stolica boryka się z typowymi problemami dużego miasta w Europie.

  Fot. Warszawa, czerwiec 2022 r., Google Maps

  Kielce

  Negatywne opinie o Kielcach mogą wynikać z różnych czynników, w tym z przeszłych wyzwań gospodarczych, ograniczonych możliwości rozwoju zawodowego, czy problemów z infrastrukturą. Osoby z innych regionów prawdopodobnie słyszały określenie „kieleckie scyzoryki”, które odbierają negatywnie. Ten przydomek ma niewiele wspólnego z przestępczością. Wiele osób opuszcza Kielce i ma przeciętne wspomnienie o mieście, ponieważ jest położone pomiędzy dwoma innymi dużymi ośrodkami miejskimi – Warszawą i Krakowem, które mają więcej do zaoferowania.

  Fot. Kielce, Targi Kielce SA

  Częstochowa

  Złe opinie o Częstochowie często wiążą się z jej gospodarczymi i społecznymi wyzwaniami, w tym ograniczonymi możliwościami zatrudnienia w niektórych sektorach i percepcją jako miasta kultu religijnego, co może nie przyciągać niektórych grup społecznych. Ponadto, jak w wielu innych miejscach, mogą wpływać stereotypy i przestarzałe wizerunki, które nie odzwierciedlają aktualnych zmian i inwestycji poprawiających jakość życia.

  REKLAMA
  REKLAMA

  Fot. Częstochowa, kwiecień 2023 r., Google Maps

  Ruda Śląska

  Negatywne przedstawianie Rudy Śląskiej często wynika z przemysłowej przeszłości i gospodarczych wyzwań regionu. Miasto borykało się z serią problemów związanych z restrukturyzacją przemysłu ciężkiego czasów PRL. To może wpływać na percepcję miasta jako mniej atrakcyjnego miejsca do życia, ze względu na kwestie związane z zanieczyszczeniem środowiska, dostępnością miejsc pracy oraz infrastrukturą. Jednak, podobnie jak w przypadku innych miast, aktualne i trwające zmiany mogą nie być powszechnie znane lub doceniane.

  Fot. Ruda Śląska, polskieszlaki.pl

  Sosnowiec

  Żarty z Sosnowca i złe opinie często biorą się ze stereotypów i percepcji miasta i Śląska jako przemysłowego centrum z trudnościami gospodarczymi. Chociaż takie postrzeganie niekoniecznie odzwierciedla obecną rzeczywistość Sosnowca, dawne wizerunki mogą długo utrzymywać się w świadomości społecznej, przyczyniając się do powstawania i utrwalania humorystycznych opowieści.

  Fot. Sosnowiec, portalkomunalny.pl

  Wejherowo

  Negatywne oceny Wejherowa jako miejsca do życia mogą wynikać z różnych, indywidualnych ocen i nie zawsze odzwierciedlają rzeczywistość. Często opinie te mogą być związane z subiektywnymi odczuciami, takimi jak preferencje dotyczące wielkości miasta, dostępności usług, czy lokalnej infrastruktury. Wejherowo położone jest przy jednych z tras nad Bałtyk, która prowadzi także do Trójmiasta. Bliskość dużego ośrodka miejskiego negatywnie odbija się na zatrudnieniu i perspektywach osób żyjących w miejscowości.

  Fot. Wejherowo, wejherowo.pl

  Radom

  Radom często jest negatywnie oceniany przez Polaków z powodu stereotypów i żartów, które narosły wokół miasta przez lata. Te negatywne opinie mogą wynikać z historii gospodarczych trudności, wyzwań związanych z bezrobociem czy problemów społecznych, które były widoczne w przeszłości. Dawny viral z „chytrą babą z Radomia” nie poprawia statusu miejscowości. Miasto jest położone blisko Warszawy i Lublina, które ściągają pracowników do siebie.

  Fot. Radom, modanamazowsze.pl

  Czytaj dalej: