Sztuczna inteligencja w postaci chatbota ChatGPT wie o nas tyle, ile znalazła w internecie. W sieci można zobaczyć różne rankingi najlepszych i najgorszych miejsc do życia. Dlatego przekornie zapytaliśmy model GPT-4 o najgorsze miasta w Polsce. Na początku nie uzyskaliśmy konkretnych odpowiedzi, bo na ogólne prompty, chatbot dawał wymijające odpowiedzi i odsyłał do stron urzędowych. Dopiero pytając wprost o najgorsze miejsca do życia w kraju, zaczęły pojawiać się konkretne informacje o miastach.

    Na podstawie dostępnych danych, ocena miast jako “najgorszych do życia” w Polsce może zależeć od różnych czynników, takich jak dostęp do lekarza, poziom przestępczości, jakość powietrza, a także od warunków ekonomicznych, takich jak bezrobocie i średnie wynagrodzenie. Nie bez znaczenia są także koszty życia, infrastruktura miasta oraz ceny nieruchomości.

    GPT-4, Open AI

    Sprawdźcie jakie miejscowości wskazał GPT-4. Kolejność przypadkowa!

    ChatGPT opowiada o najgorszych miastach do życia

    Białystok

    Może być negatywnie postrzegany przez niektórych Polaków z powodu stereotypów lub przestarzałych opinii. Bywał traktowany jako miejscowość na prowincji. W przeszłości miasto mogło mierzyć się z wyzwaniami ekonomicznymi lub społecznymi, które przyczyniły się do jego negatywnego wizerunku. Warto jednak zauważyć, że Białystok rozwija się i modernizuje, oferując mieszkańcom i odwiedzającym coraz lepszą jakość życia, kulturę i edukację. Negatywne opinie nie zawsze odzwierciedlają aktualny stan ani potencjał miasta.

    Fot. Białystok, lipiec 2019 r., Google Maps

    REKLAMA
    BrandMe CEO
    REKLAMA
    BrandMe CEO

    Warszawa

    Jest często negatywnie oceniana jako miejsce do życia głównie z powodu wysokich kosztów utrzymania, w tym cen nieruchomości i wynajmu. Ponadto, zatłoczenie, korki oraz problemy z zanieczyszczeniem powietrza są również często wymieniane jako czynniki obniżające jakość życia. Spore zastrzeżenia budzą nowe inwestycje mieszkaniowe, a konkretnie zagęszczenie zabudowy i brak przestrzeni do życia. Jednakże, warto pamiętać, że opinie te mogą być subiektywne i że stolica Polski oferuje także wiele możliwości rozwoju zawodowego, bogate życie kulturalne i szeroki dostęp do usług. Stolica boryka się z typowymi problemami dużego miasta w Europie.

    Fot. Warszawa, czerwiec 2022 r., Google Maps

    Kielce

    Negatywne opinie o Kielcach mogą wynikać z różnych czynników, w tym z przeszłych wyzwań gospodarczych, ograniczonych możliwości rozwoju zawodowego, czy problemów z infrastrukturą. Osoby z innych regionów prawdopodobnie słyszały określenie „kieleckie scyzoryki”, które odbierają negatywnie. Ten przydomek ma niewiele wspólnego z przestępczością. Wiele osób opuszcza Kielce i ma przeciętne wspomnienie o mieście, ponieważ jest położone pomiędzy dwoma innymi dużymi ośrodkami miejskimi – Warszawą i Krakowem, które mają więcej do zaoferowania.

    Fot. Kielce, Targi Kielce SA

    Częstochowa

    Złe opinie o Częstochowie często wiążą się z jej gospodarczymi i społecznymi wyzwaniami, w tym ograniczonymi możliwościami zatrudnienia w niektórych sektorach i percepcją jako miasta kultu religijnego, co może nie przyciągać niektórych grup społecznych. Ponadto, jak w wielu innych miejscach, mogą wpływać stereotypy i przestarzałe wizerunki, które nie odzwierciedlają aktualnych zmian i inwestycji poprawiających jakość życia.

    Fot. Częstochowa, kwiecień 2023 r., Google Maps

    Ruda Śląska

    Negatywne przedstawianie Rudy Śląskiej często wynika z przemysłowej przeszłości i gospodarczych wyzwań regionu. Miasto borykało się z serią problemów związanych z restrukturyzacją przemysłu ciężkiego czasów PRL. To może wpływać na percepcję miasta jako mniej atrakcyjnego miejsca do życia, ze względu na kwestie związane z zanieczyszczeniem środowiska, dostępnością miejsc pracy oraz infrastrukturą. Jednak, podobnie jak w przypadku innych miast, aktualne i trwające zmiany mogą nie być powszechnie znane lub doceniane.

    Fot. Ruda Śląska, polskieszlaki.pl

    Sosnowiec

    Żarty z Sosnowca i złe opinie często biorą się ze stereotypów i percepcji miasta i Śląska jako przemysłowego centrum z trudnościami gospodarczymi. Chociaż takie postrzeganie niekoniecznie odzwierciedla obecną rzeczywistość Sosnowca, dawne wizerunki mogą długo utrzymywać się w świadomości społecznej, przyczyniając się do powstawania i utrwalania humorystycznych opowieści.

    Fot. Sosnowiec, portalkomunalny.pl

    Wejherowo

    Negatywne oceny Wejherowa jako miejsca do życia mogą wynikać z różnych, indywidualnych ocen i nie zawsze odzwierciedlają rzeczywistość. Często opinie te mogą być związane z subiektywnymi odczuciami, takimi jak preferencje dotyczące wielkości miasta, dostępności usług, czy lokalnej infrastruktury. Wejherowo położone jest przy jednych z tras nad Bałtyk, która prowadzi także do Trójmiasta. Bliskość dużego ośrodka miejskiego negatywnie odbija się na zatrudnieniu i perspektywach osób żyjących w miejscowości.

    Fot. Wejherowo, wejherowo.pl

    Radom

    Radom często jest negatywnie oceniany przez Polaków z powodu stereotypów i żartów, które narosły wokół miasta przez lata. Te negatywne opinie mogą wynikać z historii gospodarczych trudności, wyzwań związanych z bezrobociem czy problemów społecznych, które były widoczne w przeszłości. Dawny viral z „chytrą babą z Radomia” nie poprawia statusu miejscowości. Miasto jest położone blisko Warszawy i Lublina, które ściągają pracowników do siebie.

    Fot. Radom, modanamazowsze.pl

    Czytaj dalej:

    REKLAMA
    BrandMe CEO