Demo

  Warren Buffett, znany na całym świecie inwestor i prezes Berkshire Hathaway, wyraził swoje obawy dotyczące rosnącego wpływu sztucznej inteligencji na społeczeństwo. Porównał jej potencjał do rozwoju broni jądrowej. Pozwolił sobie na wygłoszenie ostrożnych opinii podczas corocznego spotkania Berkshire Hathaway, które odbyło się w Omaha, Nebraska.

  „Kiedy opracowaliśmy broń nuklearną, wypuściliśmy dżina z butelki” – powiedział Buffett w sobotę, podczas dorocznego spotkania Berkshire w Omaha w stanie Nebraska. „Sztuczna inteligencja jest nieco podobna – częściowo wyszła z butelki”.

  komentował Buffett

  Podobieństwo do broni jądrowej

  Buffett porównał AI do „dżina wypuszczonego z butelki” w kontekście broni jądrowej, podkreślając, że podobnie jak w przypadku rozwoju technologii nuklearnych, AI posiada ogromny potencjał zarówno do dobra, jak i zła. Zauważył, że obecne technologie AI są już na tyle zaawansowane, że mogą replikować jego wizerunek i głos z niepokojącą dokładnością, co może prowadzić do nowej ery oszustw i manipulacji. Sam podkreślił, że niedawno jego najbliższa rodzina miła trudność w odróżnieniu jego wykreowanego wizerunku od tego prawdziwego.

  Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

  Lawina oszustw powodowana sztuczną inteligencją

  Podczas dyskusji Buffett wyraził przekonanie, że AI może stać się „największym motorem wzrostu wszechczasów” w kontekście oszustw finansowych. Z jego perspektywy, zdolność AI do tworzenia przekonujących deepfake’ów otwiera drzwi dla oszustów do wykorzystywania niewinnych ludzi, co stanowi poważne zagrożenie dla społeczeństwa.

  Implikacje dla przyszłości pracy i gospodarki

  Warren Buffett przyznał, że AI zmienia krajobraz korporacyjny, zastępując niektóre role i tworząc nowe możliwości. Przykładem może być firma Moderna, gdzie grupa wykonawcza rozważa, jakie role mogą być zastąpione przez technologię, aby zwiększyć efektywność. To pokazuje, że AI może przynieść korzyści gospodarcze poprzez zwiększenie produktywności, ale równocześnie rodzi obawy dotyczące przyszłości tradycyjnych miejsc pracy.

  Inni liderzy tacy jak Jamie Dimon z JPMorgan Chase, wyrażają większy optymizm, sugerując, że AI może przyczynić się do rozwoju lekarstw na raka czy przedłużenia ludzkiego życia. To kontrastuje z bardziej ostrożnym podejściem Buffetta, który przyznaje, że nie zna się na AI, ale instynktownie odczuwa zagrożenie z nią związane.

  Berkshire Hathaway a AI

  Mimo obaw, Berkshire Hathaway zaczęła wdrażać AI w niektórych swoich przedsiębiorstwach, co jest krokiem w kierunku adaptacji nowoczesnych technologii. Greg Abel, przyszły CEO firmy, zauważył, że technologia ta jest wykorzystywana do poprawy efektywności operacyjnej, co może oznaczać strategiczne przystosowanie się do zmieniającego się świata.

  „Ma ogromny potencjał dobra i ogromny potencjał szkody” – powiedział Buffett. „I po prostu nie wiem, jak to się rozegra”. 

  Warren Buffett, mimo swojego sceptycyzmu i ostrożności, uznaje potencjał AI, jednocześnie podkreślając jej dwuznaczny wpływ na przyszłość ludzkości. Jego wypowiedzi rzucają światło na głębokie etyczne i społeczne implikacje, które niesie za sobą rozwój sztucznej inteligencji, zmuszając do refleksji nad kierunkiem, w jakim zmierza nowoczesna technologia.

  REKLAMA
  REKLAMA

  Czytaj dalej: