Generowanie pasków z wiadomościami TVP w internecie stało się popularne z kilku powodów. Przede wszystkim, internet daje ludziom narzędzia do wyrażania opinii i tworzenia treści satyrycznych lub parodii, co pozwala na krytyczne i humorystyczne komentowanie bieżących wydarzeń i sposobu, w jaki są one przedstawiane przez media.

  Paski wiadomości TVP, znane z prezentowania informacji w specyficzny sposób, stały się obiektem takich działań z powodu ich stylu i wpływu na opinię publiczną. A do tego wszystkiego wystarczyła strona internetowa, gdzie internauci znaleźli generator pasków TVP.

  Po drugie, generowanie pasków mogło być formą protestu lub krytyki wobec sposobu prezentowania informacji przez TVP, które było postrzegane jako nadmiernie stronnicze lub propagandowe przez część społeczeństwa. Tworzenie alternatywnych lub humorystycznych pasków pozwala na zwrócenie uwagi na te kwestie i wywołanie dyskusji na temat obiektywizmu mediów i wolności słowa.

  generator paskow tvp
  Jeden z pasków TVP / Fot. noizz.pl

  Dodatkowo, w dobie mediów społecznościowych, treści łatwe do konsumpcji i udostępniania, takie jak memy czy satyryczne paski informacyjne, szybko zyskują na popularności. Są one sposobem na zaangażowanie i rozrywkę użytkowników, a także na przyciągnięcie uwagi do określonych tematów czy problemów społecznych.

  Generator pasków TVP

  Generatorów pasków TVP było kilka, ich działanie było podobne, efekty również. To, co je łączyło to komiczne memy, jakie narzędzia dostarczały publice.

  Celem generatora jest danie internautom możliwości parodii i krytyki propagandy uprawianej przez Wiadomości TVP i inne programy newsowe TVP – odpowiedzieli twórcy strony pasek-tvpis.pl. Dodali, że „nie obawiają się gróźb ze strony TVP, bo nie ma do tego podstaw”.

  – Krytyka i parodia są dopuszczalne przez prawo. Ponadto, gdyby TVP miała zareagować, to zrobiłaby to już dawno, bo strona działa od ponad miesiąca (wystartowała dzień lub dwa po zamknięciu poprzedniego generatora)

  odpowiedzieli Wirtualnemedia.pl.

  Aktualnie dostępne generatory zabawnych memów można znaleźć pod tymi adresami:

  Telewizja Polska w ostatnim czasie przeszła spore zmiany w związku z przejęciem władzy przez inną opcję polityczną. Generatory i memy mogą dzisiaj być wspomnieniem (słusznie?) minionych czasów.

  generator paskow tvp
  Fot. pasek-tvpis.pl

  Telewizja Polska podejmuje kroki prawne

  W 2018 r. zespół prawników Telewizji Polskiej wziął na tapet stronę Generator Pasków TVP (pasek-tvp.pl), badając ją pod względem ochrony praw osobistych, użycia znaku towarowego TVP oraz wizerunku jej pracowników. Nie podjęto decyzji o ewentualnych działaniach prawnych przeciwko autorowi serwisu. Ponadto przedstawiciele Telewizji Polskiej nie udzielili informacji, czy zamierzają podjąć jakieś kroki w stosunku do twórcy nowej wersji generatora i czy ich dział prawny będzie się zajmował tą kwestią.

  REKLAMA
  REKLAMA

  Z danych Nielsen Audience Measurement wynikało, że w lipcu 2018 roku średnia oglądalność TVP Info na minutę wyniosła 208 186 widzów, co stanowi 3,65% udziału w rynku. Z kolei główne wydanie „Wiadomości” w 2018 r. ogląda średnio 1,98 mln osób, z czego 1,59 mln na antenie TVP1, a 385,7 tys. na TVP Info.

  Czytaj dalej: