Zbliżają się urodziny ChatGPT. 30 listopada 2023 roku mija rok od dnia, kiedy OpenAI udostępniło chatbota opartego na dużym modelu językowym.

    Firma nadal jest najbardziej znana ze swojego popularnego chatbota opartego na dużym modelu językowym (LLM), ChatGPT. To właśnie GPT zgromadził ponad 100 milionów użytkowników i 1,5 miliarda odwiedzających stronę internetową miesięcznie.

    Użytkownicy zalewali stronę od momentu jej powstania niecały rok temu, dążąc do poprawy swojej produktywności, czy to w celach biznesowych, osobistych, do pisania kodu programistycznego, tworzenia treści, czy znajdowania innych innowacyjnych sposobów wykorzystania narzędzia.

    Urodziny ChatGPT

    Gdy ChatGPT został wprowadzony w listopadzie 2022 roku, oferował interfejs oparty na czacie dla swojego modelu LLM GPT-3.5. Już pięć dni po uruchomieniu zgromadził ponad milion użytkowników.

    Zbudowany na modelu GPT-3.5, ChatGPT działa, wykorzystując techniki uczenia głębokiego i architekturę Generative Pre-trained Transformer (GPT). Jest znany z generowania tekstu podobnego do ludzkiego i odpowiadania na ludzką mowę. Angażuje się w rozmowy i wykonuje zadania oparte na tekście.

    GPT był również znany ze swojej zdolności do odpowiadania na pytania uzupełniające, przyznawania się do błędów, kwestionowania nieprawidłowych założeń i odrzucania nieodpowiednich próśb. W 2023 roku OpenAI wprowadziło multimodalny LLM GPT-4, który początkowo był dostępny za pośrednictwem ChatGPT i API.

    GPT-4 jest bardziej kreatywny i dokładniejszy niż kiedykolwiek wcześniej. Może generować, edytować i iterować z użytkownikami nad kreatywnymi i technicznymi zadaniami pisarskimi, takimi jak:

    • Komponowanie piosenek
    • Pisanie scenariuszy
    • Uczenie się stylu pisania swojego użytkownika

    Organizacja poświęciła również czas na uczynienie platformy bezpieczniejszą, stwierdzając, że w przypadku GPT-4 jest o 83% mniej prawdopodobne, aby odpowiadać na prośby o zabronione treści, a także o 40% bardziej prawdopodobne do generowania faktycznych odpowiedzi niż GPT-3.5, wolnych od błędów.

    Pomimo swoich możliwości OpenAI stwierdziło, że GPT-4 dzieli niektóre ograniczenia z wcześniejszymi modelami GPT. O co dokładnie chodzi? To np. “halucynowanie” faktów i popełnianie błędów. Jednak według firmy są one znacznie zmniejszone w porównaniu z poprzednimi modelami. Model GPT-4 uzyskał o 40% wyższe wyniki niż GPT-3.5 w wewnętrznych ocenach.

    Pora na wersję Enterprise i obsługę komend głosowych

    Niedawno OpenAI uruchomiła ChatGPT Enterprise, który jest przeznaczone dla firm. Konkretnie chodzi o organizacje, które potrzebują większej kontroli nad swoimi danymi, a także chcą zarządzać użytkownikami końcowymi. Jest to krok w kierunku asystenta AI, który może być dostosowany do konkretnego przedsiębiorstwa, a także chronić dane firmy.

    Po ostatnim chaotycznym tygodniu firma ogłosiła, że ChatGPT dla Voice stał się dostępny dla wszystkich użytkowników. Kiedyś ekskluzywna usługa zarezerwowana dla płacących użytkowników, teraz użytkownicy Androida i iOS mogą korzystać z asystenta głosowego, naciskając ikonę “słuchawek”. Wystarczy zadać pytanie i otrzymamy odpowiedź wygenerowaną przez AI. Choć, dodajmy, na razie brak obsługi języka polskiego.

    ChatGPT dla Voice przypomina każdego innego chatbota z asystentem głosowym – z wyjątkiem tego, że jest zasilany przez LLM. Jeśli jednak korzystaliśmy kiedyś z Siri, nie będzie problemu z obsługą.

    Biorąc pod uwagę szybkie rozwój, jaki przeszedł ChatGPT w ciągu roku, jest jasne, że OpenAI będzie kontynuować innowacje. Gdzie granice AI zostaną przesunięte za rok? Ciekawe, co będziemy świętować w drugie urodziny ChatGPT.

    Czytaj też: