Według informacji podanych 23 lutego przez Reuters, Amazon, Nvidia oraz inne znaczące firmy technologiczne, zainwestowały w startup Figure, który zajmuje się tworzeniem robotów humanoidalnych.

  Startup Figure zajmuje się tworzeniem humanoidów, czyli robotów o ludzkiej postaci, które mają być wykorzystywane w różnych sektorach, takich jak produkcja, logistyka, magazynowanie i handel detaliczny. Ich robot humanoidalny Figure 01, jest zaprojektowany tak, aby pracować w środowiskach stworzonych dla ludzi, oferując wsparcie dzięki swojej zdolności do wykonywania różnorodnych zadań, które wymagają ludzkiej zręczności.

  Jeff Bezos inwestuje w Figure

  Figure, które uzyskało również wsparcie od twórcy ChatGPT, OpenAI oraz Microsoftu, prowadzi obecnie rundę finansowania na kwotę około 675 milionów dolarów, co przed inwestycją prowadzi do wyceny wynoszącej około 2 miliardy dolarów. Jeff Bezos zobowiązał się do zainwestowania 100 milionów dolarów przez swoją firmę Explore Investments LLC, a Microsoft planuje inwestycję w wysokości 95 milionów dolarów. Nvidia oraz fundusz powiązany z Amazonem mają każdy przekazać po 50 milionów dolarów.

  Zainteresowanie inwestycyjne w startupy zajmujące się sztuczną inteligencją wzrosło w listopadzie 2022 roku po uruchomieniu przez OpenAI potężnego chatbota ChatGPT. Inwestorzy dostrzegają okazję, zakładając, że te startupy mogą wyprzedzić większe firmy konkurencyjne.

  Dalsza część pod materiałem wideo:

  Giganci dorzucają do stawki

  OpenAI, które rozważało przejęcie Figure, zainwestuje 5 milionów dolarów. Wśród inwestorów znajdują się również ramię venture capital firmy Intel, LG Innotek, grupa inwestycyjna Samsunga oraz firmy venture capital takie jak Parkway Venture Capital i Align Ventures.

  Do inwestorów w startup należą także ARK Venture Fund, Aliya Capital Partners i Tamarack. Amazon, Nvidia, Microsoft oraz Intel odmówiły komentarza, podczas gdy inne wymienione w raporcie firmy, w tym Figure, nie odpowiedziały natychmiast na prośby o komentarz Reutersa.

  W zeszłym roku Figure, mająca siedzibę w Sunnyvale w Kalifornii zebrała 70 milionów dolarów od inwestorów prowadzonych przez Parkway Venture Capital w swojej pierwszej zewnętrznej rundzie finansowania. Firma rozwija w siedzibie uniwersalne roboty humanoidalne zdolne do pracy w różnych środowiskach i wykonywania różnorodnych zadań, od magazynów po sprzedaż detaliczną.

  Fot. Figure

  Humanoid Figure 01

  Robot Figure 01 to pierwszy na świecie komercyjnie opłacalny autonomiczny robot humanoidalny, zaprojektowany z myślą o współczesnym świecie. Dlaczego zdecydowano się na ludzką formę? Rzeczywistość jest projektowana z myślą o ludzkiej postaci. Ręce pozwalają nam otwierać drzwi i używać narzędzi; ramiona i nogi umożliwiają nam efektywne poruszanie się, wchodzenie po schodach, podnoszenie i wiele więcej. Figure 01 łączy w sobie zręczność ludzkiej formy oraz zaawansowaną sztuczną inteligencję, aby wyjść poza roboty jednofunkcyjne i oferować wsparcie w różnych sektorach, takich jak produkcja, logistyka, magazynowanie i sprzedaż detaliczna.

  REKLAMA
  REKLAMA

  Firma Figure jest pionierem w dziedzinie robotyki AI, dążąc do ożywienia uniwersalnego humanoida. Z pierwszym humanoidalnym robotem u boku w siłach roboczych, będziemy mieli możliwość tworzenia i produkowania znacznie więcej, adresowania drastycznych niedoborów siły roboczej oraz redukcji liczby pracowników na niebezpiecznych stanowiskach pracy.

  Czytaj dalej: