Raport

    Sztuczna inteligencja odgrywa coraz większą rolę w decyzjach inwestycyjnych. Z badań Bain & Company wynika, że 93% inwestorów przewiduje, iż ich spółki portfelowe odniosą korzyści z AI w ciągu trzech lat. Ponadto 70% respondentów uznaje generatywną AI za źródło większych szans niż ryzyk dla swoich portfeli.

    Jednocześnie 70% prywatnych inwestorów przyznało, że w ubiegłym roku zrezygnowali z przynajmniej jednej transakcji z powodu obaw związanych z AI. Badanie, obejmujące inwestorów zarządzających aktywami o wartości 3,2 biliona dolarów, podkreśla rosnące znaczenie AI w inwestycjach. Obecnie jedynie 20% spółek portfelowych korzysta z generatywnej AI, ale większość inwestorów spodziewa się znacznych korzyści z jej wdrożenia w najbliższych latach.

    – Inwestorzy private equity widzą duży potencjał sztucznej inteligencji w budowaniu wartości ich portfeli – mówi Paweł Szreder, partner w Bain & Company. – Poza rozwojem infrastruktury technologicznej, priorytetyzują uważną selekcję jej zastosowań oraz sprawne zarządzanie zmianą, aby wdrożone rozwiązania oparte na AI przynosiły wymierne rezultaty. Jednak rzeczywistość pokazuje, że wciąż wiele firm nie jest gotowych na sztuczną inteligencję, co zmusza inwestorów do wywierania presji na szybszy rozwój w tym obszarze. To moment, w którym spółki muszą podjąć konkretne działania, aby odpowiedzieć na wyzwania związane ze sztuczną inteligencją i rosnące oczekiwania inwestorów w tym zakresie.

    Paweł Szreder Partner Bain&Company
    Paweł Szreder, Partner Bain&Company

    Oczekiwania inwestorów wobec AI w procesie due diligence

    Aż 95% inwestorów przewiduje, że sztuczna inteligencja odegra istotną rolę w analizie ryzyk i szans przy części transakcji w ciągu najbliższych trzech lat. Tymczasem ponad 80% firm nadal nie wykorzystuje generatywnej AI w codziennej działalności, co wskazuje na konieczność wprowadzenia zmian przez potencjalne cele przejęcia.

    Wpływ AI staje się coraz częściej tematem rozmów w zespołach decyzyjnych private equity uważa Paweł Szreder. Fundusze przygotowują się do analizy szans i ryzyk związanych z tą technologią.

    REKLAMA
    Raport

    Podczas due diligence inwestorzy podkreślają kluczowe znaczenie dostępu do infrastruktury technologicznej, danych oraz strategii wdrożenia AI. Istotne są również: priorytetyzacja zastosowań generatywnej AI, sposób zarządzania jej wdrażaniem, poziom zaawansowania w jej stosowaniu, polityka zarządzania ryzykiem i zdolność firmy do pozyskiwania specjalistów.

    Realne zastosowania AI

    Pomimo optymizmu inwestorów, pierwsze wdrożenia generatywnej AI w spółkach portfelowych często nie spełniały oczekiwań. Czterokrotnie częściej rozczarowywały niż zaskakiwały pozytywnie. Jako główne przyczyny połowa badanych wskazała ograniczoną użyteczność wprowadzonych rozwiązań oraz ich niewielki wpływ na wyniki finansowe.

    – Spółki portfelowe mają przed sobą jeszcze dużo pracy, aby zidentyfikować, jak AI może najlepiej wesprzeć ich działalność – podsumowuje Paweł Szreder. – Firmy, które nie wykorzystają pełni potencjału tej technologii i nie opracują konkretnego planu jej wdrożenia, mogą zostać w tyle za konkurencją.

    Czytaj dalej: