Demo

  Microsoft, jedna z czołowych firm technologicznych, ogłosił, że zainwestuje 2,9 miliarda dolarów w infrastrukturę AI i chmurę obliczeniową w Japonii.

  Celem przedsięwzięcia jest rozwój umiejętności, badań i bezpieczeństwa cybernetycznego, co ma wspierać cyfrową transformację i przyjęcie technologii AI w kraju. Miki Tsusaka, prezes Microsoft Japan, podkreśla zaangażowanie giganta technologicznego we wsparcie Japonii w rozwiązywaniu problemów społecznych i osiąganiu lepszych wyników gospodarczych.

  Inicjatywy i cele

  W ramach inwestycji, Microsoft planuje szkolić trzy miliony osób w Japonii, aby poszerzyć krajowe kompetencje i zasoby w zakresie AI. Inicjatywy te obejmują rozszerzenie istniejących programów umiejętności cyfrowych, które mają na celu udostępnienie zaawansowanych zasobów obliczeniowych, w tym najnowszych jednostek GPU, które przyspieszą prace związane z AI. Firma otworzy także pierwsze laboratorium Microsoft Research Asia w Japonii i zamierza pogłębić współpracę z rządem w zakresie bezpieczeństwa cybernetycznego.

  Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

  Współpraca z rządem i bezpieczeństwo cybernetyczne

  Microsoft planuje bliską współpracę z rządem Japonii w zakresie bezpieczeństwa cybernetycznego, co ma na celu zwiększenie odporności kraju na zagrożenia cyfrowe. Współpraca ta obejmować będzie zarówno wymianę wiedzy i doświadczeń, jak i rozwój narzędzi do skuteczniejszej ochrony przed cyberatakami.

  Wraz ze wzrostem aktywności gospodarczej w przestrzeni cyfrowej ważne jest, aby cały japoński przemysł współpracował z globalnymi firmami, takimi jak Microsoft, wyposażonymi w zestaw infrastruktury cyfrowej

  mówi premier Japonii Fumio Kishida.

  Strategiczne znaczenie dla Microsoft i szansa dla Japonii

  Inwestycja w Japonii jest częścią szerszej strategii Microsoft, która obejmuje zwiększenie obecności firmy w Azji. Poprzez te działania, Microsoft nie tylko umacnia swoją pozycję na rynku azjatyckim, ale również przyczynia się do promocji innowacji i postępu technologicznego na świecie.

  Inwestycja Microsoftu może być szansą na przełamanie niekorzystnego trendu, w jakim jest aktualnie gospodarka Japonii. Kraj traci pozycję potentata technologicznego. Niestety doniesienia o słabej kondycji ekonomicznej państwa wydają się prawdziwe, a problemy społeczne, z jakimi walczą Japończycy, nie ułatwiają sytuacji. Mimo to kraj kwitnącej wiśni ma szansę na odbicie się właśnie dzięki trafionym inwestycjom w sztuczną inteligencję. Takie kroki podejmuje np. Korea Południowa, która z rządowych środków wspiera prywatne przedsiębiorstwa i starupy AI.

  Przyszłość umiejętności AI

  Rozwój AI nieustannie przyspiesza, a umiejętności związane z tą technologią staną się jeszcze bardziej cenione. W przyszłości kluczowe będą umiejętności takie jak programowanie związane ze sztuczną inteligencją, analiza danych, machine learning, a także rozumienie etycznych aspektów wykorzystania AI. Zdolność do interdyscyplinarnego myślenia i integracji różnych dziedzin wiedzy z AI będzie miała znaczący wpływ na innowacje i rozwój nowych produktów i usług.

  REKLAMA
  REKLAMA

  Sztuczna inteligencja wpływa na rynek pracy kobiet

  Mimo rosnącej roli technologii AI, kobiety wciąż stanowią mniejszość w tej branży. Dlatego Microsoft rozwija inicjatywy, takie jak program „Code Without Barriers”, które mają na celu wsparcie i promocję kobiet w sektorze technologii. Edukacja i dostęp do zasobów są kluczowe dla zapewnienia równości szans i umożliwienia kobietom pełnego wykorzystania swojego potencjału w dynamicznie zmieniającym się świecie technologii.

  Programy te nie tylko zwiększają obecność kobiet w technologii, ale także przyczyniają się do tworzenia bardziej zrównoważonych i inkluzywnych miejsc pracy, co może prowadzić do innowacji i rozwiązań lepiej odpowiadających na potrzeby społeczne. Wspieranie różnorodności w AI jest nie tylko kwestią sprawiedliwości społecznej, ale również strategicznym elementem budowania przewagi konkurencyjnej na globalnym rynku.

  Czytaj dalej: