Demo

  Założyciel SoftBank, Masayoshi Son, dołącza do wyścigu w dziedzinie chipów AI, aby rzucić wyzwanie dominacji Nvidii. Son planuje zgromadzić imponujące 100 miliardów dolarów na swoje przedsięwzięcie związane z AI, co stanowi bezpośrednie wyzwanie dla giganta chipów graficznych, Nvidii. SoftBank planuje zainwestować 30 miliardów dolarów własnych środków, a dodatkowe 70 miliardów dolarów ma pochodzić od firm inwestycyjnych z Bliskiego Wschodu.

  Masayoshi Son
  Fot. glen photo, shutterstock.com

  SoftBank staje do walki w wyścigu AI

  Ta znacząca inwestycja ma na celu wzmocnienie pozycji SoftBanku w sektorze AI i może potencjalnie zakłócić dynamikę rynku, która obecnie jest zdominowana przez Nvidię. Oczekuje się, że nowe przedsięwzięcie AI będzie współgrać z działalnością brytyjskiego projektanta chipów, Arm, w którym SoftBank posiada 90 procent udziałów po jego IPO.

  SoftBank zmniejsza swoje zaangażowanie w finansowanie start-upów, przygotowując się do uruchomienia inicjatywy o nazwie kodowej Izanagi. Ten miliarder, który wcześniej zainwestował w Arm Holdings – firmę zajmującą się projektowaniem chipów, obecnie ma w planach założenie potężnego przedsiębiorstwa produkującego chipy AI, jak podaje Bloomberg, powołując się na nieujawnione źródła. W jednej z rozpatrywanych opcji, SoftBank miałby przekazać 30 miliardów dolarów, a pozostałe 70 miliardów miałoby pochodzić z funduszy instytucji z Bliskiego Wschodu.

  Projekt Iznagi

  Jeżeli projekt się powiedzie, będzie to jedna z największych inwestycji w obszarze sztucznej inteligencji od czasu wprowadzenia ChatGPT, przewyższając ostatnią inwestycję Microsoftu w OpenAI, która wyniosła ponad 10 miliardów dolarów. Son nazwał swój projekt imieniem Izanagi, odwołując się do japońskiego boga tworzenia i życia, częściowo ze względu na skojarzenie z AGI (Artificial General Intelligence), co oznacza sztuczną inteligencję o zdolnościach samodzielnego myślenia, przewyższających ludzki mózg – jak twierdzą osoby zaznajomione z projektem. Od lat Son przewidywał pojawienie się AGI, twierdząc, że świat, w którym maszyny są inteligentniejsze od ludzi, będzie bezpieczniejszy, zdrowszy i bardziej szczęśliwy.

  Szczegóły dotyczące finansowania inicjatywy i sposobu wykorzystania środków nie są jeszcze ustalone, a projekt może ulec dalszym zmianom – twierdzą anonimowi informatorzy.

  Masayoshi Son stawia na Arm

  Po serii nieudanych inwestycji w start-upy, Son skupia się teraz na Arm Holdings i technologii chipów. Biznesmen dostrzega możliwość stworzenia giganta, który mógłby konkurować z tak zwanymi Siedmioma Wspaniałymi. Na dzień 31 grudnia 2023 r. SoftBank posiadał 41 miliardów dolarów w gotówce i akcjach, dzięki odbiciu na rynkach światowych.

  W oczekiwaniu na AGI, członek zarządu SoftBanku i dyrektor generalny Arm, Rene Haas, doradzający Sonowi w nowym przedsięwzięciu, stwierdził w niedawnym wywiadzie dla Bloomberg TV, że „kiedy myślimy o sztucznej inteligencji ogólnej i o wymaganiach dotyczących obliczeń, efektywności energetycznej i mocy, to są to kluczowe obszary, na których możemy się skoncentrować i które możemy rozwijać”.

  SoftBank przejął Arm za 32 miliardy dolarów w 2016 roku, jednak próby sprzedaży Arm do Nvidii za 40 miliardów dolarów w 2022 roku napotkały na przeszkody regulacyjne, co podkreśla złożoność takich transakcji o wysokiej stawce.

  Gdzie sztuczna inteligencja, tam Sam Altman

  Masayoshi Son nie jest sam w swoich dążeniach do przekształcenia przyszłości AI. Według doniesień Wall Street Journal, Sam Altman, współzałożyciel i CEO OpenAI, aktywnie angażuje się w pozyskiwanie funduszy od inwestorów, w tym rządu ZEA, na transformacyjną inicjatywę technologiczną mającą na celu zwiększenie globalnej zdolności budowy chipów. Ten ambitny projekt, który może wymagać zgromadzenia od 5 do 7 bilionów dolarów, podkreśla rosnące zapotrzebowanie na zaawansowane technologie do zasilania aplikacji AI.

  REKLAMA
  REKLAMA

  Altman wielokrotnie podkreślał potrzebę rozszerzenia możliwości GPU, aby wspierać ambitne cele OpenAI w badaniach i rozwoju AI. Z globalną sprzedażą chipów osiągającą 527 miliardów dolarów w zeszłym roku i prognozowanym wzrostem do ponad 1 biliona dolarów rocznie do 2030 roku, wyścig po wykorzystanie potencjału AI ma się zaostrzyć.

  Czytaj dalej: