Generatywna sztuczna inteligencja (genAI) zyskuje na znaczeniu, a Chiny wiodą prym w liczbie zgłoszonych patentów dotyczących tej technologii. Według najnowszego raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych, wynalazcy z Chin złożyli przytłaczającą większość międzynarodowych patentów dotyczących innowacji z wykorzystaniem generatywnej sztucznej inteligencji.

  Dominacja Chin w patentach GenAI

  Statystyki patentowe

  Od 2014 do 2023 roku na świecie złożono około 54 tysiące patentów związanych z generatywną AI. Spośród nich ponad 38 tysięcy pochodziło z Chin, co oznacza, że kraj ten złożył sześciokrotnie więcej patentów niż Stany Zjednoczone, które zajęły drugie miejsce z 6276 patentami. Korea Południowa i Japonia zajęły odpowiednio trzecie i czwarte miejsce z 4155 oraz 3409 patentami.

  PAP

  Czołowe instytucje

  Cztery pierwsze miejsca pod względem liczby złożonych patentów zajęły podmioty z Chin: Tencent, Ping AI Insurance, Baidu oraz Chińska Akademia Nauk. Amerykański IBM uplasował się dopiero na piątej pozycji. Inne znaczące chińskie firmy, takie jak ByteDance (właściciel TikToka) i Alibaba Group, również znajdują się w czołówce zgłaszających.

  Dynamika wzrostu

  Według Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO), liczba związanych z genAI patentów składanych rocznie na świecie wzrosła ośmiokrotnie od 2017 roku. W zeszłym roku złożono aż jedną czwartą wszystkich patentów dotyczących generatywnej sztucznej inteligencji z ostatnich dziesięciu lat. Patenty związane z użyciem genAI stanowią obecnie 6% wszystkich patentów dotyczących sztucznej inteligencji, a ich odsetek szybko rośnie.

  Znaczenie i zastosowania GenAI

  Różnorodność sektorów

  Christopher Harrison, menedżer ds. analizy patentowej w WIPO, podkreśla, że chińskie wnioski patentowe obejmują szeroki zakres sektorów, od autonomicznej jazdy po zarządzanie dokumentami. W szczególności generatywna AI jest wykorzystywana w wielu towarach przemysłowych i konsumpcyjnych, zwłaszcza w chatbotach takich jak ChatGPT czy Gemini Google’a.

  Potencjalne przyszłe wpływy

  Generatywna AI ma potencjał do transformacji wielu sektorów gospodarki, w tym nauki, publikacji, transportu czy bezpieczeństwa. Harrison wskazuje na możliwość przyspieszenia rozwoju leków dzięki GenAI, która może tworzyć nowe molekuły. WIPO spodziewa się, że wkrótce zostanie złożona kolejna fala patentów związanych z tą technologią i planuje opublikować przyszłe aktualizacje danych.

  Przykłady wykorzystania

  Chatboty zdolne do naśladowania ludzkiej mowy są już szeroko wykorzystywane przez sprzedawców detalicznych i inne firmy w celu poprawy obsługi klienta. Jednak potencjał GenAI jest znacznie szerszy, obejmując dziedziny takie jak nauka, gdzie może przyspieszyć badania i odkrycia.

  Chiny zdecydowanie przewodzą w globalnym wyścigu patentowym dotyczącym generatywnej sztucznej inteligencji, zgłaszając sześciokrotnie więcej patentów niż Stany Zjednoczone. Ich dominacja w tej dziedzinie jest wynikiem intensywnych inwestycji i szerokiego zakresu sektorów, w których technologia ta jest wykorzystywana. Generatywna AI ma ogromny potencjał do transformacji wielu aspektów życia codziennego i przemysłowego, a jej znaczenie będzie rosło w nadchodzących latach.

  Czytaj dalej:

  REKLAMA
  REKLAMA