Demo

  W pierwszym na świecie publicznym locie międzymiastowym, AutoFlight wykonało demonstrację swojego elektrycznego samolotu pionowego startu i lądowania (eVTOL), Prosperity.

  Autonomiczny lot pomiędzy miastami południowych Chin – Shenzhen i Zhuhai odbył się 27 lutego. Ten historyczny moment przekształcił tradycyjną, trzygodzinną podróż samochodem w zaledwie 20-minutowy przelot, otwierając nowy rozdział w miejskiej mobilności.

  Założyciel AutoFlight, Tian Yu, wyraził podekscytowanie możliwościami, jakie oferuje ich innowacyjna technologia, podkreślając współpracę z lokalnymi władzami i partnerami na całym świecie, aby wprowadzić bezpieczne, wydajne, zrównoważone i przystępne cenowo opcje lotów eVTOL do miast globalnie.

  Fot. Google

  Wielkie ambicje Chin

  Obecnie system jest w fazie testowej, jednak specjaliści już zauważają, że statki powietrzne AutoFlight będą redukować korki i zmniejszać emisje szkodliwych substancji. Jednak prawdziwą innowacją w tym projekcie jest to, że przewóz pasażerów odbywa się automatycznie, bez potrzeby obecności pilota. Kontrolę nad pojazdem przejmuje bowiem zaawansowany system oparty na sztucznej inteligencji. Elektryczne „taksówki latające” działają więc w pełni autonomicznie.

  Połączenie z Shenzhen do Zhuhai zostało zrealizowane w ramach inicjatywy regionalnego rządu, mającej na celu rozwój „ekonomii niskiej przestrzeni lotniczej”. Plan ten zakłada otwarcie tysięcy vertiportów i setek tras dla samolotów eVTOL w całym Wielkim Obszarze Zatoki na południu Chin. Scenariusze zastosowań obejmują transport pasażerski, turystykę, logistykę i usługi ratunkowe, z krótkoterminowymi planami osiągnięcia 300 000 lotów UAV cargo rocznie w tym regionie.

  Partnerem AutoFlight w regionie jest Heli-Eastern, główny dostawca lotnictwa ogólnego i usług helikopterowych, który zawarł umowę na zakup 100 samolotów pasażerskich eVTOL Prosperity. Samoloty te będą wykorzystywane na trasach takich jak ta z demonstracji, między Shekou Ferry Port w Shenzhen a Jiuzhou Ferry Port w Zhuhai, jak również z innych węzłów transportowych w regionie.

  Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

  Udana demonstracja bezzałogowca

  Demonstracja lotu odbyła się w jednym z najgęściej zaludnionych obszarów na świecie, z populacją około 86 milionów ludzi, w przestrzeni powietrznej graniczącej z wieloma międzynarodowymi lotniskami, w tym Hongkongiem, Shenzhen i Makau. Samolot Prosperity, zaprojektowany przez znanego projektanta Franka Stephenson’a, który wcześniej pracował nad ikonami takimi jak Mini i Fiat 500 oraz tworzył dla Ferrari, McLaren i Maserati, pokazuje obietnicę nowej ery w urbanistycznej mobilności.

  Dodatkowo, AutoFlight zaprezentowało w pełni funkcjonalny prototyp pojazdu latającego przeznaczonego do zwalczania pożarów, zdolnego do przenoszenia do 800 funtów ładunku z zasięgiem do 124 mil. To nowe zastosowanie wskazuje na wszechstronność technologii eVTOL i jej potencjał w przekształcaniu różnych aspektów życia codziennego i pracy zawodowej.

  REKLAMA
  REKLAMA

  Ponadto bezzałogowa wersja cargo AutoFlight, CarryAll, wkrótce otrzyma certyfikat typu (TC) od Chińskiej Administracji Lotnictwa Cywilnego (CAAC), torując drogę do certyfikacji modelu pasażerskiego.

  Rozwój technologii eVTOL przez AutoFlight, wspierany przez europejski holding technologiczny Team Global, wskazuje na dynamiczny postęp w dziedzinie transportu elektrycznego i autonomicznego, obiecując znaczące zmiany w sposobie, w jaki myślimy o podróżach miejskich i międzymiastowych w niedalekiej przyszłości.

  Czytaj dalej: