Demo

  Sam Altman, CEO OpenAI, wraz z funduszem venture capital Andreessen Horowitz, zainwestował 20 milionów dolarów w przedsiębiorstwo energetyczne Exowatt.

  Jest to startup, który ma na celu rozwiązanie problemów z czystą i tanią energią dla dużych centrów danych. Exowatt wprowadza nowatorskie podejście do wykorzystania energii słonecznej i jej magazynowania, które może radzić sobie z ogromnym zapotrzebowaniem AI.

  Dostęp do energii elektrycznej a AI

  Centra obsługi danych, które są sercem branży AI, zużywają ogromne ilości energii elektrycznej, porównywalne z potrzebami setek tysięcy domów. Obecne technologie słoneczne, wiatrowe i bateryjne często nie są na tyle zaawansowane ani tanie, aby mogły efektywnie dostarczać energię przez całą dobę. Exowatt proponuje rozwiązanie, które może zmienić ten stan rzeczy. Sektor usług AI boryka się z deficytami taniej energii, co w przyszłości może wpływać na podnoszenie cen za narzędzia, a to może ograniczyć popyt użytkowników indywidualnych.

  Innowacyjna technologia Exowatt

  Exowatt opracował moduły, które przypominają rozmiarami kontenery transportowe. Wewnątrz tych modułów znajdują się soczewki, które przekształcają energię słoneczną w ciepło. Ciepło to jest następnie używane, podobnie jak prąd elektryczny ogrzewa grzałki w tosterze, co pozwala na przechowywanie energii nawet przez 24 godziny na dobę.

  Startup chce oferować elektryczność po cenie ok. 1 cent za 1 kilowatogodzinę, nawet bez dotacji rządowych, co jest znacznie poniżej ceny najtańszej dostępnej energii w stanach bogatych w zasoby energetyczne, jak Texas. Firma planuje wdrożyć swoje pierwsze jednostki dla centrów danych jeszcze w tym roku, korzystając z bogatych dotacji wynikających z amerykańskiej ustawy klimatycznej z 2022 roku oraz możliwości skumulowania ulg podatkowych za wytwarzanie energii słonecznej i jej magazynowanie.

  Co wiemy o innowacyjnym startupie Exowatt

  Exowatt to nowatorski startup z Miami, który specjalizuje się w rozwiązaniach z zakresu energii odnawialnej. Skupia się na promowaniu i implementacji zrównoważonych technologii. Założyciele Exowatt mają ambitne plany dotyczące przyszłości firmy oraz jej roli w przemyśle technologii OZE, co odzwierciedla rosnące znaczenie innowacji ekologicznych w Miami. Startup stanowi przykład, jak nowoczesne przedsiębiorstwa mogą przyczyniać się do budowania bardziej zrównoważonej przyszłości.

  Dalsze plany i inwestycje Altmana

  Sam Altman inwestował również w energię jądrową – zarówno w fuzję, jak i w rozszczepienie jądrowe, które są daleko na horyzoncie technologicznym. Exowatt stawia na komponenty wyprodukowane w USA, aby ograniczyć zależność od Chin. Jako inwestor prawdopodobnie chce się zakwalifikować do bogatych dotacji w ramach ustawy klimatycznej z 2022 roku. Firma zdaje się być dobrze przygotowana do rozwiązania problemów energetycznych branży AI, które są coraz bardziej nagłaśniane przez potentatów technologicznych, takich jak Amazon, który niedawno ogłosił zakup centrum danych obok elektrowni jądrowej za 650 milionów dolarów.

  Inwestycja Altmana i innych liderów technologii podkreśla rosnącą świadomość i odpowiedzialność za wyzwania energetyczne, z którymi musi się zmierzyć branża AI. Przez wspieranie firm takich jak Exowatt, Altman nie tylko inwestuje w przyszłość energetyczną, ale również w przyszłość technologiczną i ekologiczną globalnej branży AI.

  Czytaj dalej:

  REKLAMA
  REKLAMA