Demo

  Relacja między Elonem Muskiem i Samem Altmanem, która niegdyś była bliska i pełna wzajemnego szacunku, przerodziła się w otwarty konflikt prawny.

  Ponad dekadę temu, kiedy Altman odwiedził siedzibę SpaceX, był pod wielkim wrażeniem ambitnych planów Muska dotyczących Marsa. Te doświadczenia zainspirowały go do późniejszej współpracy z Muskiem przy tworzeniu OpenAI, organizacji badawczej skoncentrowanej na sztucznej inteligencji.

  Współzałożyciele OpenAI, Musk i Altman, pierwotnie zjednoczyli siły, aby zapobiec dominacji Google w dziedzinie AI, stawiając na prestiż i finansowanie Muska. Jednak ich drogi zaczęły się rozchodzić, gdy OpenAI przekształciła się w komercyjną organizację z miliardowym finansowaniem od Microsoftu, pozostawiając startup Muska, xAI, w tyle.

  Oskarżenia Muska i pozew przeciw OpenAI

  W na początku marca 2024 r. Musk oskarżył Altmana o odejście od pierwotnej misji OpenAI na rzecz zysku. OpenAI zaprzecza, podkreślając zmianę równowagi sił w wyścigu AI. Konflikt nasilił się, gdy Musk wytoczył proces Altmanowi, a OpenAI zapowiedziało wniesienie wniosku o oddalenie wszystkich roszczeń prawnych Muska.

  O pozwach, które złożył Musk przeciwko Altmanowi i OpenAI już pisaliśmy. Natomiast warto przyjrzeć się relacji szefów światowych gigantów technologicznych.

  „Z osobistego punktu widzenia jest to smutne” – stwierdził Altman w notatce dla pracowników w dniu złożenia pozwu. Nazwał Muska osobistym bohaterem. „Lubię myśleć o Elonie jako o konstruktorze i kimś, kto konkuruje, próbując budować lepszą technologię, i kimś, kogo mam nadzieję być po naszej stronie” – napisał. „Sugestia, że ​​przynoszenie korzyści ludzkości jest w jakiś sposób sprzeczne z budowaniem biznesu, jest myląca” – stwierdził. „Tęsknię za starym Elonem”.

  Wall Street Journal

  Relacje między nimi komplikują się, gdy pojawiają się sprzeczne relacje dotyczące ich partnerstwa. Osoby bliskie Altmanowi sugerują, że Musk jest zazdrosny o sukcesy Altmana w dziedzinie AI, podczas gdy bliscy Muska podkreślają jego autentyczne obawy o bezpieczeństwo AI.

  Altman i Musk: zazdrość czy różnice nie do pogodzenia?

  Z biegiem czasu, Altman i Musk zaczęli coraz bardziej różnić się w swoich wizjach na przyszłość OpenAI. Musk opierał się pomysłowi przekształcenia OpenAI w organizację komercyjną, co doprowadziło do jego odejścia z projektu. Altman został CEO OpenAI, a organizacja ostatecznie poszła w kierunku komercyjnym z finansowaniem od Microsoftu.

  Po sukcesie ChatGPT, który Altman wprowadził na rynek w listopadzie 2022 r., Musk wyraził publicznie swoje obawy, twierdząc, że przyspiesza to niebezpieczny wyścig w rozwoju AI. Konflikt osiągnął punkt kulminacyjny, gdy Musk zagroził pozwaniem Altmana i OpenAI, a następnie rzeczywiście wniósł sprawę sądową.

  REKLAMA
  REKLAMA

  AI może być kością niezgody nie tylko na szczytach korporacji

  Wall Street Journal informuje, że Musk był coraz bardziej zaniepokojony szybkim postępem w sztucznej inteligencji. Jak wynika z pozwu Muska, jego obawy wynikały ze spotkania w 2012 roku z Demisem Hassabisem, współzałożycielem firmy DeepMind zajmującej się sztuczną inteligencją, który „podkreślił potencjalne zagrożenia, jakie rozwój sztucznej inteligencji stwarza dla społeczeństwa”. W pozwie nie wspomniano o tym, że Musk zainwestował w DeepMind po tym spotkaniu, aby lepiej kontrolować technologię.

  Ten zatarg nie tylko podkreśla rozłam między dwoma kiedyś bliskimi współpracownikami, ale również rzuca światło na większe napięcia i wyzwania w branży AI, gdzie dążenie do innowacji często koliduje z etycznymi rozważaniami. Jak wcześniej wspomniano, troska Muska o bezpieczeństwo społeczeństwa w kontekście AI jest trudna do zrozumienia. Biznesmen inwestował zarówno w DeepMind, OpenAI jak i własne projekty takie jak chatbot xAI Gork. Trudno oprzeć się wrażeniu, że CEO Testi „czuje na karku oddech Microsoftu” i nerwowo reaguje z powodu wymykającej się technologii (i dolarów).

  Altman w wewnętrznej komunikacji firmy wyraził tęsknotę za dawnym Muskiem, podkreślając złożoność ich obecnych relacji i implikując, że rozwój biznesu nie musi być sprzeczny z korzyściami dla ludzkości. Na jego profilu na X od kilku dni możemy czytać enigmatyczne posty dotyczące prawdopodobnie toczącego się postępowania sądowego.

  Czytaj dalej: