AI ma coraz mniej ograniczeń. Świetnie się sprawdza w pracy na danych. Z pomocą przychodzi nawet popularny ChatGPT. Dzięki możliwości dodawania plików do narzędzia możemy liczyć na odpowiedzi oparte na zbiorach danych. Tak samo w sytuacji gdy liczby wiążą się z obrazami. ChatGPT bez problemu może zinterpretować dane oraz wykresy Excel. Ponadto może ustosunkować się do rodzaju wykresu, określić trendy, wzorce i przedstawić wnioski.

    To może być szczególnie pomocne, jeśli potrzebujesz zrozumienia skomplikowanych danych lub poszukujesz sposobów na ich prezentację. Wystarczy, że wyślesz obraz wykresu, a GPT-4 zajmie się resztą.

    Naukowcy usprawnili opisywanie danych, teraz pora na wykresy Excel

    Artykuł z MIT News z 30 czerwca 2023 roku opisuje badania prowadzone przez naukowców z MIT, którzy opracowali zestaw danych o nazwie VisText. Ten zestaw danych ma na celu pomoc w opracowaniu automatycznych systemów generowania bardziej bogatych i opisowych podpisów do wykresów online​​.

    Podpisy do wykresów, które wyjaśniają złożone trendy i wzorce, są ważne dla poprawy zdolności czytelników do zrozumienia i zapamiętania prezentowanych danych. Dla osób z niepełnosprawnością wzrokową informacje w podpisie często stanowią jedyny sposób na zrozumienie wykresu. Tworzenie efektywnych i szczegółowych podpisów jest jednak procesem pracochłonnym. Techniki automatycznego opisywania mogą złagodzić to obciążenie, ale często zmagają się z opisaniem cech poznawczych, które zapewniają dodatkowy kontekst​​.

    Dalsza część pod materiałem wideo:

    Precyzyjne opisy także dla osób z niepełnosprawnościami

    Naukowcy z MIT odkryli, że modele uczenia maszynowego szkolone za pomocą ich zestawu danych konsekwentnie generowały podpisy, które były precyzyjne, bogate semantycznie i opisywały trendy danych oraz złożone wzorce. Analizy ilościowe i jakościowe wykazały, że ich modele opisywały wykresy bardziej efektywnie niż inne systemy automatycznego opisywania​​.

    Badacze zainspirowali się wcześniejszymi pracami w Grupie Wizualizacji, które badały, co tworzy dobry podpis do wykresu. W tamtym badaniu odkryli, że użytkownicy widzący i użytkownicy niewidomi lub słabowidzący mieli różne preferencje co do złożoności treści semantycznych w podpisie. Grupa chciała włączyć tę analizę zorientowaną na człowieka do badań nad automatycznym opisywaniem. Aby to osiągnąć, opracowali VisText, zestaw danych wykresów i powiązanych z nimi podpisów, który może być używany do szkolenia modeli uczenia maszynowego w celu generowania dokładnych, bogatych semantycznie, dostosowanych podpisów​​.

    Podsumowując, VisText reprezentuje znaczący postęp w dziedzinie automatycznego opisywania wykresów, oferując bardziej precyzyjne i bogate semantycznie podpisy, które mogą poprawić dostępność danych wizualnych dla szerokiej gamy użytkowników.

    Czytaj dalej:

    REKLAMA
    REKLAMA