Demo

  Według raportu Grand View Research, globalny rynek analizy danych z użyciem sztucznej inteligencji w sektorze FMCG może osiągnąć wartość 8,3 mld dolarów do 2027 roku. AI stwarza możliwości zwiększenia innowacyjności, udziału w rynku i uzyskania przewagi konkurencyjnej. Globalni liderzy, tacy jak Unilever, uczestniczą w wyścigu o wykorzystanie przełomowych technologii.

  Dane z raportu State of the Digital Decade pokazują, że w ciągu najbliższych sześciu lat aż 75% przedsiębiorstw będzie korzystać z przetwarzania w chmurze, Big Data i AI. Innowacyjne technologie rewolucjonizują biznes w wielu aspektach, w tym w obszarze sprzedaży w FMCG. Nowoczesne rozwiązania przekładają się na silniejszą pozycję na rynku, większe zyski i lepsze możliwości rozwoju.

  Wartość AI dla biznesu rośnie

  Firmy w 2024 roku stają przed wyzwaniami związanymi z rosnącymi wymaganiami konsumentów dotyczącymi wysokiej jakości doświadczeń zakupowych i innowacji cyfrowych. AI umożliwia analizę danych klientów, co pomaga lepiej zrozumieć ich preferencje, zachowania i potrzeby. Dzięki temu kampanie marketingowe i produkty mogą być precyzyjnie dopasowane do oczekiwań klientów. Integracja AI w różnych funkcjach biznesowych pomaga firmom FMCG zwiększać efektywność, satysfakcję klientów i optymalizować procesy operacyjne.

  Przykład Unilever

  Unilever wykorzystuje AI w ponad 400 obszarach, w tym w marketingu, łańcuchu dostaw oraz badaniach i rozwoju. W laboratorium w Toronto prowadzone są badania w trzech kluczowych zakresach: prognozowanie, modelowanie relacji między danymi oraz śledzenie trendów. Planowane jest rozszerzenie tych obszarów do piętnastu.

  Unilever codziennie dostarcza swoje produkty do 3,4 miliarda ludzi na całym świecie. Aby sprostać zmieniającym się potrzebom konsumentów, firma rozwija rozwiązania w kontekście łańcucha dostaw, inflacji, kosztów oraz kryzysu klimatycznego.

  Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

  Sztuczna inteligencja w praktyce staje się niezastąpiona

  Marki Unilever, takie jak Dove czy TRESemmé, korzystają z AI. Specjalistyczne roboty wspierają produkcję, badania nad nowym asortymentem oraz tworzenie receptur. W Liverpoolu park maszynowy AI, we współpracy z zespołem 250 ekspertów ds. badań i rozwoju, opracowuje rozwiązania, które manualnie zajęłyby dziesięciolecia. Inteligentne maszyny symulują codzienne czynności, jak mycie i suszenie włosów, co pozwala naukowcom na dokładną analizę formuł produktów.

  AI jest również niezastąpiona w komunikacji. Tworzy treści, wchodzi w interakcje z klientami i usprawnia wewnętrzne procesy, np. w obszarze finansów i usług prawnych, zawsze pod nadzorem ekspertów.

  AI wspiera konsumentów Unilever

  Sztuczna inteligencja pozwala firmom lepiej rozumieć potrzeby konsumentów i szybko na nie reagować. AI przetwarza dane, tworząc idealne środowisko do innowacji, które podnoszą komfort życia.

  Przykładem jest aplikacja Meal Reveal stworzona przez Hellmann’s. Użytkownik, robiąc zdjęcie lub nagrywając filmik produktów w lodówce, otrzymuje przepisy na dania z tych produktów. AI identyfikuje produkty i tworzy przepisy, przeciwdziałając marnowaniu żywności. Takie rozwiązania bez AI byłyby niemożliwe – podkreśla Maciej Lasoń, Communications and Corporate Affairs Director CEE Unilever.

  REKLAMA
  REKLAMA

  O Unilever

  Unilever to globalny dostawca produktów z kategorii Beauty & Wellbeing, Personal Care, Home Care, Nutrition i Ice Cream, sprzedający swoje produkty w 190 krajach i docierający do 3,4 miliarda konsumentów dziennie. Zatrudnia 100 000 pracowników, a w 2023 roku osiągnął przychody ze sprzedaży na poziomie 59,6 miliarda euro.

  Czytaj dalej: