Demo

  Dyrektor generalny Nvidii, Jensen Huang, wyraził opinię, że dzięki rozwojowi sztucznej inteligencji nauka programowania w językach takich jak Java czy C++ może stać się niepotrzebna. Z jego perspektywy, AI umożliwia każdej osobie bycie programistą bez konieczności poznawania tradycyjnych języków programowania.

  CEO Nvidia podzielił się swoimi przemyśleniami na temat wpływu sztucznej inteligencji na rynek pracy i proces kodowania. W swoich wypowiedziach, które znalazły odzwierciedlenie w mediach społecznościowych i zostały szeroko omówione, podkreślił rosnące znaczenie AI, wskazując na narzędzia takie jak ChatGPT od OpenAI i Gemini od Google, stwierdzając, że „każdy jest teraz programistą”.

  Huang podkreślił, że naszym zadaniem jest stworzenie technologii komputerowej, która będzie zrozumiała dla człowieka jako język programowania. Dodał także, że ważne jest podnoszenie kwalifikacji wszystkich ludzi, co w erze AI może być procesem przyjemnym i pełnym niespodzianek.

  Pozostań elastyczny zawodowo i otwarty na wiedzę

  Huang zaznaczył, że w dzisiejszych czasach większą uwagę należy przywiązywać do procesu „upskillingu” (podnoszenia kwalifikacji) niż do nauki kodowania. Wyjaśnił, że naszym zadaniem jest stworzenie technologii komputerowej, która umożliwi komputerom rozumienie ludzkich poleceń bez konieczności uczenia się języków takich jak C++ czy Java. Według niego, każdy na świecie jest teraz programistą, co jest „cudem AI”. Huang podkreślił, że ważne jest, aby każdy mógł podnieść swoje umiejętności, a proces ten będzie przyjemny i pełen niespodzianek.

  John Carmack, współzałożyciel id Software, również wyraził poparcie dla poglądów Huanga. W wypowiedzi na X podkreślił, że „kodowanie” nigdy nie było źródłem wartości i że ludzie nie powinni być zbyt przywiązani do tej umiejętności. Zdaniem Carmacka, rozwiązywanie problemów jest kluczową umiejętnością, a dyscyplina i precyzja wymagane w tradycyjnym programowaniu pozostaną cennymi, przenośnymi atrybutami, ale nie będą już barierą wejścia.

  Huang wskazał również na szybki rozwój AI i jego przyjazność dla użytkownika jako klucz do jego powszechnej integracji we wszystkich branżach, co oznacza znaczącą transformację w krajobrazie technologicznym. Podkreślił, że programowanie jest teraz dostępne dla prawie każdego, wystarczy „powiedzieć coś do komputera”.

  Te wypowiedzi odzwierciedlają przekonanie Huanga, że AI zmieni sposób, w jaki myślimy o kodowaniu i programowaniu, czyniąc te umiejętności dostępnymi dla szerszego grona osób, niezależnie od ich wcześniejszego doświadczenia w kodowaniu.

  Programowanie drogą do sukcesu dziecka? CEO Nvidii ma inne zdanie

  Na podstawie wypowiedzi Jensena Huanga można stwierdzić, że ma on dość zdecydowane zdanie na temat nauki programowania przez dzieci. Huang uważa, że w obliczu rosnącej roli sztucznej inteligencji i narzędzi takich jak ChatGPT, tradycyjna nauka programowania może nie być już kluczowa dla dzieci. Zamiast tego, ważniejsze może być nauczenie ich, jak efektywnie korzystać z narzędzi AI i rozwijać umiejętności, które pozwolą im adaptować się do szybko zmieniającego się świata technologii.

  Szukasz pomysłu na siebie, który przetrwa AI? Jensen Huang podpowiada

  Czas spędzony na nauce kodowania powinien zamiast tego zostać zainwestowany w wiedzę specjalistyczną w takich obszarach, jak rolnictwo, biologia, produkcja i edukacja, stwierdził szef Nvidii. Nie oznacza to jednak całkowitej zguby i ciemności w kodowaniu, ponieważ nadal potrzebne będą pewne umiejętności, aby wiedzieć, kiedy i gdzie używać programowania AI.

  Czytaj dalej: