Chris Malachowsky to współzałożyciel Nvidii. Od 1993 roku jest kluczową postacią w historii rozwoju jednej z najbardziej innowacyjnych firm technologicznych na świecie, specjalizującej się w oprogramowaniach do przetwarzania danych, budowaniu procesorów graficznych i chipów komputerowych.

  W 1997 roku Nvidia była o krok od bankructwa, sprzedając swoje akcje w ofercie publicznej po 12 dolarów. Dziś, z kapitalizacją przekraczającą PKB Rosji, firma ma pozycję światowego giganta w dziedzinie sztucznej inteligencji i przetwarzania graficznego.

  Z ponad 40-letnim doświadczeniem w branży, Malachowsky odegrał kluczową rolę w definiowaniu i rozwijaniu podstawowych technologii Nvidii oraz przyczynił się do przekształcenia firmy ze startupu w globalnego lidera w swojej dziedzinie.

  Początki, kryzys i droga na szczyt

  Chris Malachowsky wraz z Jensenem Huangiem i Curtisem Priemem zbudowali firmę, która obecnie stała się kluczowym graczem na rynku nowych technologii. Od paru tygodni media przypominają o jej niesamowitym sukcesie giełdowym i zyskach jakie nieustannie odnotowuje koncern.

  Choć Malachowsky posiada „polsko brzmiące nazwisko”, jego korzenie są bardziej złożone. Niewiele wiemy o jego życiu, ale pewne jest to, że rodził się w USA, a jego dziadkowie pochodzą zarówno z Polski, jak i Rosji. Wychowany w stanie New Jersey, zdobył edukację na University of Florida oraz Uniwersytecie Santa Clara, by jako inżynier elektryk rozwijać swoją karierę w takich firmach jak Hewlett-Packard i Sun Microsystems.

  Nvidia powstała praktycznie “z niczego”

  Pomysł na Nvidia zrodził się z pasji do branży gier wideo i wiary w jej przyszłość. Założyciele, dyskutując w przydrożnej restauracji Denny’s we wschodnim San Jose, postanowili zaryzykować, co przyniosło ich firmie trudne początki. Pierwszy produkt – akcelerator graficzny NV1 – wprowadzony na rynek jesienią 1995 roku, był początkiem ciężkiej drogi do miliardowych innowacji.

  Nvidia przetrwała kryzys finansowy w 1997 roku. Na podstawie trudnych doświadczeń od tego momentu zaczęła odnotowywać znaczące sukcesy. Wprowadzenie akceleratora graficznego RIVA 128 zapoczątkowało serię przełomów, które umożliwiły firmie dynamiczny rozwój, zawarcie wieloletniej umowy z TSMC i debiut na giełdzie w 1999 roku.

  Przełomem dla Nvidii było wprowadzenie GeForce 256, pierwszego procesora graficznego, który zainicjował serię produktów, zmieniających oblicze branży gier wideo i nie tylko. Nvidia stała się kluczowym dostawcą chipów dla konsoli Xbox Microsoftu oraz PlayStation 3 Sony, a także rozszerzyła swoje zainteresowania na urządzenia mobilne i branżę motoryzacyjną.

  Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

  Era AI – era gigantycznych zysków

  Nvidia zyskała miano beneficjenta globalnego boomu na sztuczną inteligencję, dzięki swoim innowacyjnym rozwiązaniom w dziedzinie procesorów graficznych GeForce. Ponatdo firma opracowuje potężne chipy do zastosowań profesjonalnych, jednocześnie tworząc oprogramowanie związane z AI, co pozwala jej pozostać w awangardzie technologicznego rozwoju.

  REKLAMA
  REKLAMA

  Jen-Hsun „Jensen” Huang był zwolennikiem intensywnych inwestycji firmy w technologie AI, co w 2023 r. zaowocowało pasmem sukcesów odnotowywanych na Wall Street. Firma odnotowała zysk netto w wysokości 12,86 miliarda dolarów, co przekłada się na 4,93 dolarów na każdą akcję, co stanowi wzrost o 486% w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej i o 28% więcej niż w kwartale poprzedzającym. Zysk na akcję przewyższył oczekiwania analityków, którzy prognozowali 4,60 dolarów. Akcje Nvidii zarejestrowały wzrost o 16,4%, osiągając wartość 785 dolarów za sztukę. Od początku roku cena akcji firmy wzrosła o 59,49%, a na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy zanotowano wzrost o 279,28%. Tymczasem 22 lutego 2024 roku, wartość rynkowa Nvidii zwiększyła się do 277 miliardów dolarów, co umocniło jej pozycję jako lidera wzrostów na rynku sztucznej inteligencji, bijąc rekord ustanowiony trzy tygodnie wcześniej przez Metę, której wartość rynkowa wzrosła wówczas o 196 miliardów dolarów.

  Chris Malachowsky to również dokumentalista

  Warto wspomnieć, że Malachowsky nie tylko skupił się na osiągnięciach technicznych. Został również uhonorowany Emmy za film dokumentalny „Inheritance”, za który otrzymał nagrodę za najlepszy dokument w 2009 roku. W 2019 roku został wprowadzony do Florida Inventors Hall of Fame, co podkreśla jego wkład w rozwój technologii.

  To uznawany autorytet w dziedzinie projektowania i metodologii układów scalonych, jest autorem blisko 40 patentów. Oba wspomniane uniwersytety uhonorowały Malachowsky’ego nagrodami Distinguished Alumnus. Otrzymał także doktoraty honoris causa Uniwersytetu Doliny Krzemowej w 2022 r. i University of Florida w 2023 r.

  Chris Malachowsky, wraz ze współzałożycielami, przeszedł długą drogę od niepewnych początków do stworzenia globalnego giganta technologicznego. Jego wkład w rozwój Nvidii i całej branży jest niezaprzeczalny. Dzięki wizji współzałożycieli Nvidia nie tylko odmieniła branżę gier wideo, ale również zrewolucjonizowała dziedzinę sztucznej inteligencji, stając się jednym z najważniejszych graczy na globalnym rynku nowych technologii.

  Czytaj dalej: