Demo

  Zaprezentowany przez rząd Wielkiej Brytanii plan działania dotyczący przyszłości lotnictwa, znany jako „Future of Flight”, wywołuje równie dużo emocji, co pytań. W jego ramach już do 2028 roku, mieszkańcy Zjednoczonego Królestwa mogą stać się świadkami rewolucji w transporcie miejskim, polegającej na wprowadzeniu latających taksówek.

  Ta ambitna wizja nie tylko otwiera drzwi do nowych metod przemieszczania się, ale także obiecuje znaczące korzyści gospodarcze, społeczne i środowiskowe.

  Brytyjskie śmiałe plany dotyczące lotnictwa

  „Plan działania dotyczący przyszłości lotu” z marca 2024 r. to wspólna strategia uprzemysłowienia powstających technologii lotniczych w Wielkiej Brytanii.

  Dokument zawiera strategię wdrożenia rutynowych operacji poza zasięgiem wzroku pilota (BVLOS) w przypadku dronów do 2027 r. oraz zapewnienie pierwszych operacji przewożenia pasażerów i ładunków elektrycznymi pojazdami pionowego startu i lądowania (eVTOL) do 2028 r.

  Policy paper: Future of Flight action plan, gov.uk

  Fot. Policy paper: Future of Flight action plan, gov.uk

  Rewolucja w transporcie: latające taksówki

  Centralnym elementem planu jest wprowadzenie flying taxis, które mogą diametralnie zmienić sposób, w jaki postrzegamy miejski transport. Wprowadzenie pojazdów eVTOL (electric Vertical Take-Off and Landing) oznacza nie tylko szybsze przemieszczanie się między punktami w miastach i ich okolicach, ale również redukcję zatłoczenia na drogach oraz emisji spalin. Brytyjski rząd podkreśla, że technologia ta ma potencjał obniżenia emisji CO2 o niemal 99,8% w porównaniu z tradycyjnymi metodami transportu.

  Oczekuje się, że do 2030 roku, technologia dronów przyczyni się do wzrostu brytyjskiej gospodarki o dodatkowe 45 miliardów funtów. Tym samym, inicjatywa ta nie tylko wspiera zieloną transformację, ale także staje się katalizatorem rozwoju ekonomicznego. Przyśpieszenie transportu, zmniejszenie hałasu, a także możliwości zastosowania w usługach pocztowych, medycznych oraz w walce z przestępczością to tylko niektóre z oczekiwanych korzyści.

  Wyzwania infrastrukturalne i regulacyjne

  Pomimo ogromnego potencjału, realizacja planu napotyka na szereg wyzwań, w tym potrzebę budowy odpowiedniej infrastruktury oraz stworzenia nowego ramy regulacyjnej. Rozwój sieci vertiportów, czyli specjalnych portów dla pojazdów eVTOL, w całym kraju będzie wymagał znaczących inwestycji oraz współpracy pomiędzy rządem, sektorem prywatnym i organami regulacyjnymi, jak Civil Aviation Authority (CAA).

  Brytyjski rząd jest zainteresowany współpracą z lokalnymi i amerykańskimi dostawcami maszyn. Aktualnie wskazuje się na takie firmy, jak firma Vertical Aerospace z siedzibą w Bristolu, która przygotowuje zasilany akumulatorowo samolot eVTOL o nazwie VX4, który może przewozić czterech pasażerów na dystansie 160 km bez emisji spalin.

  Wdrożenie takich środków lokomocji mogłoby to skrócić podróże z Liverpoolu do Leeds – zazwyczaj 1,5 godziny jazdy samochodem – do 26 minut lub skrócić 80-minutową podróż między Brighton a lotniskiem Heathrow do 20 minut.

  REKLAMA
  REKLAMA
  technopedia.com

  Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

  Rząd wskazuje również na pięciomiejscowy, pilotowany, elektryczny samolot Joby Aviation, zaprojektowany z myślą o szybkich, cichych i bezemisyjnych podróżach na odległość do 160 km z prędkością do 200 mil na godzinę, wymagający jedynie prostego lądowiska na każdym końcu samolotu. Firma Joby twierdzi, że start ich pojazdu generuje prawie o jedną trzecią mniej hałasu niż helikopter, podczas gdy hałas podczas lotu ocenia się jako cichszy niż rozmowa.

  Zmiana percepcji społecznej

  Kluczowym elementem, który może zadecydować o powodzeniu lub niepowodzeniu całego przedsięwzięcia, jest społeczna akceptacja nowej technologii. Budowanie zaufania i edukacja na temat bezpieczeństwa taksówek latających, a także przekonanie o ich korzyściach środowiskowych i społecznych, będą miały kluczowe znaczenie. Przełamanie początkowego sceptycyzmu i obaw będzie wymagało zarówno czasu, jak i skutecznych działań informacyjnych.

  Wizja flying taxis nad miastami Wielkiej Brytanii może wydawać się odległa, lecz dzięki planowi „Future of Flight”, staje się ona coraz bardziej realna. Wprowadzenie tej innowacyjnej formy transportu nie tylko zrewolucjonizuje sposób, w jaki przemieszczamy się po mieście, ale także przyniesie znaczące korzyści gospodarcze, społeczne i środowiskowe. Mimo że przed rządem stoi wiele wyzwań, zarówno technologicznych, jak i regulacyjnych, determinacja i współpraca międzysektorowa mogą sprawić, że latające taksówki staną się integralną częścią krajobrazu miejskiego w najbliższej dekadzie.

  Czytaj dalej: